Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 16:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: formy do lamp
PostNapisane: 16 maja 2008, o 20:55 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja stosuję obecnie formy żywiczne creativ. Są bardzo dobre. Wiem gdzie kupić. Cena netto około 500 zł. Teraz może taniej bo dolar zleciał. Formy są super. Wywierciłem na szczycie otwór i po zrobieniu pierwszego "wianka" lampy mocuję to za pomocą pierścieni i obracam lampą w czasie jej składania. Mam szablony do lamp na formy creativ i parasol 60 cm. Kto ma jeszcze to chętnie się wymienię?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 września 2008, o 08:26 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Fagonio, powiedz czym przylepiasz szkło do tej formy żywicznej. Woskiem, czy jakimś innym klajstrem. Oraz skąd go bierzesz?(może adres).
A jak sam go robisz, to podaj recepturę.
Gdzieś wyczytałem, że za oceanem mieszają wosk z gliceryną (tylko nie wiem w jakim stosunku) i to wychodzi dużo taniej od gotowego wosku.
Zrobiłem sobie formę i topię czas na doświadczeniach.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 września 2008, o 11:00 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Do przyklejania szkła do form stosuję specjalny wosk kupiony w Arts Hobby. Nie przypomina to wosku pszczelego. To jest raczej coś syntetycznego. Zachowuje sie toto jak plastelina. Może nawet plastelina byłaby dobra, ale chyba ma mniejsze zdolności klejenia. Przed użyciem trzeba ten "wosk" ugnieść w palcach, rozwałkować na cienki wałeczek i nożykiem nakładać małe kawałeczki (ok. 0,5mm grubości plasterek 2mm) na odwrotną stronę szkła. Szkło przyklejać poruszając i dogniatając do formy. Ale, uwaga! Ja przyklejam tylko pierwszy lub drugi pierścień lampy. Potem idę "na zywioł" i składam lampę lutując osobno każdy kawałek. Na formie są wklęsłe linie i ich sie trzymam jako bazy. Gdybym przykleił wszystkie szkła nie zdjąłbym lampy z formy. Muszę jeszcze spróbować zastosować naturalny wosk, który pod wpływem temperatury rozpuszcza sie i wtedy, jak podejrzewam lampa schodzi z formy bez problemów. Ale to trzeba praktycznie przećwiczyć. Na razie robię jak wyżej opisałem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 września 2008, o 13:16 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Czyli rozumiem, że używany lepiszcz zdejmujesz i używasz ponownie?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 września 2008, o 13:33 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak. Zeskrobuję go nożykiem i z lampy, i z formy. Ugniatam go i stosuję ponownie. Aż do momentu kiedy jest już zbyt zanieczyszczony. Pozostałości po tym "wosku" zmywam rozpuszczalnikiem nitro. Robię to zaraz po zdjęciu lampy z formy, a przed przystąpieniem do lutowania spoin wewnątrz lampy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 września 2008, o 20:19 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Właśnie skończyłam moją pierwszą w życiu lampę, panelową czyli najłatwiejszą. Znalazłam w sieci takie coś, to temat do przemyślenia bo nie jest kopułą a kraterem http://pl.youtube.com/watch?v=Y0YoyWe7a ... re=related
a tutaj wykreślanie kopuły, jeszcze nie rozgryzłam ale jak rozgryzę, to jak to zlutować razem, żeby było kształtne, może trzeba odlać kartonowo-kraterowy model w gipsie? http://www.karalstudio.com/glass/lampsh ... igner.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 września 2008, o 07:47 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marleno, a zdjęcie Twojej lampy? Koniecznie pochwal się :shock:
Ten filmik bardzo mi sie spodobał. Widziałem robienie lamp do wewnątrz formy na filmikach o chińskiej manufakturze.
Dzięki za pokazanie jak rozrysować szablony. Ponieważ mam w domu deskę kreślarską zaraz to przećwiczę w praktyce.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 września 2008, o 08:39 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
fagonio napisał(a):
DMuszę jeszcze spróbować zastosować naturalny wosk, który pod wpływem temperatury rozpuszcza sie i wtedy, jak podejrzewam lampa schodzi z formy bez problemów. Ale to trzeba praktycznie przećwiczyć. Na razie robię jak wyżej opisałem.



Olek a próbowałeś odrewać naturalny wosk od szkła?? lepiej nie próbuj. Ja czasami coś odlewam w formie ze szkła, musze formę zniszczyć wy wydostać sześcian wosku.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 września 2008, o 08:50 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Treborze, jest przecież taka metoda odlewnicza "na tracony wosk"?
Rozumiem, że cos tam sie podgrzewa i wosk sie topi. Tak kombinuje, że pod wpływem lutowania i w miarę schodzenia z lutownicą w dół lampy tego wosku już nie bedzie, a przynajmniej zostana resztki. Wtedy lampa powinna dać sie zdjąć z formy?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 września 2008, o 09:05 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Gdzieś widziałem, jak do formy żywicznej z polutowanymi na zewnątrz szkłami wkładają lampę z 3-4 żarówkami czekaja jakiś czas, aż się nagrzeje i swobodnie wyjmują klosz.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO