Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 11:03

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 marca 2009, o 23:21 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nasza forumowa koleżnaka Dzidka zadała mi pytanie, odpowiedziałam, choć ciekawa jestem Waszych opinii.
Wstęp: Dzidka to na forum waldemar z Bytomia. Jej troskliwy mąż zarejestrował się u nas w celu realizacji zainteresowań żony. Fajny mąż prawda? Dzidka, pogłaskaj męża po łepetynce ode mnie, tak po prostu, za dobre serduszko.
Rozwinięcie: Dzidka zadała pytanie, to cytat, za jej zgodą: Nareszcie kupiłam szkło, zrobiłam projekt, ponumerowałam no i przyszedł czas cięcia, ale mam problem. Nie wiem z której strony ciąć gdyż ma ono grubą fakturę. Czytałam, że po stronie gładszej powinno się je ciąć ale wtedy nie widzę tego wzoru, zagłębień, które chcę wykorzystać do projektu. Proszę napisz mi jak jest prawidłowo.
Odpowiedziałam tak:
Zarysowuje się zawsze po gładszej stronie.
1.Jeżeli to przejrzyste szkło zaznacz sobie pisakiem od strony z fakturą obszar, który Cię interesuje, np. zrób jajeczko, kółeczko, cokolwiek. Weź szkło pod światło i staraj się ucelować szablonem w miejsce, które chcesz. Jeżeli zabraknie Ci trzeciej rączki do trzymania, to na szablon naklej mały kwadracik taśmy dwustronnie klejącej i przyklej papierek w odpowiednim miejscu, połóż i dopiero odrysowuj. Po odrysowaniu zdejmij papierek, odwróć i sprawdź pod światło, czy to ten fragment, jeżeli nie, zmyj pisaka (np. spirytusem) i spróbuj jeszcze raz. Do takich prac niektórzy mają (ja nie) pulpit podświetlany: płaskie pudełko ze świetlówką lub żarówkami w środku a na wierzchu matowe (może być piaskowane) przezroczyste szkło. Tylko pamiętaj, że jeżeli będziesz zarysowywać od lewej strony szkła odwróć szablon cyferką do dołu, bo wyjdzie Ci kawałek będący odbiciem lustrzanym tego elementu.
2. Jeżeli szkło nie jest przejrzyste, np. czarne, to gorzej, pozostaje linijka i biały pisak. Od brzegu tafelki po stronie z fakturą mierzysz linijką odległość do interesującego miejsca w pionie i poziomie np. górna i lewa krawędź. Odwracasz tafelkę i na tych samych krawędziach - górna i prawa - odmierzasz odległości. Trochę z tym zabawy, ale powinno się udać. Tylko pamiętaj o odwróceniu szablonu cyferką do dołu na lewej stronie tafelki. To, co napisałam jest z mojego doświadczenia, inni mogą to robić inaczej, dlatego może zadawaj takie pytania na forum, dostaniesz więcej porad. I pamiętaj, że jak to Michu mówi: "nie ma głupich pytań"
A nieco póżniej napisałam:
Dzidka, czy ja mogę zdać Twoje pytanie na forum? Sama jestem ciekawa odpowiedzi innych forumowiczów. Tak właściwie pytałaś jak jest prawidłowo, obawiam się, że nie ma "prawidłowo" większość rozwiązań rodzi się drogą prób i błędów, ale szkoda szkła na błędy, bo jest za drogie. Inni forumowicze mają większe lub mniejsze doświadczenie, może coś podpowiedzą. Sama do wielu rzeczy doszłam sposobem babsko-kuchennym, czyli na chłopski rozum. Podstaw nauczył mnie Dawid (Dyrygent) i Michu na warsztatach. Ale poza podstawami rodzi się pytanie: wiem co chcę ale jak to zrobić? Jak najprościej, jak najwygodniej mając takie narzędzia jakie mam, jak nie pociąć paluchów bo przy wodzie lutowniczej i patynie strasznie piecze.
Zakończenie: na odwrócenie szablonu zwrócił mi szczególną uwagę brogre, akurat gadaliśmy przez telefon kiedy czytałam emalię Dzidki.
Co wy na to? Pogłaskać Walemara? Może jakiś inny pomysł na problem z głęboką fakturą szkła?
Pa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 marca 2009, o 23:45 
Offline

Dołączył(a): 20 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 210
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marlenko, powiem krótko. Robię dokładnie tak jak napisałaś.
Na warsztatach podczas rozmów z Dawidem okazało się, że w moim odczuciu ładniejsza strona szkła jest właściwie stroną lewą. Czyli moje witraże są odwrócone na lewą stronę :-). Myślę, ze nie zmienię rozpoczętego tematu gdy dorzucę zapytanie, którą stronę uważacie za właściwą: matową czy błyszczącą, z fakturą czy gładką? Wiem, że efekt podświetlenia światłem niweluje różnice pomiędzy stronami, a nawet fakturami, różnice pojawiają się w świetle odbitym.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 marca 2009, o 23:55 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Śpiesznie odpowiadam, zgadzam sie z Tobą, właściwą dla mnie stroną jest ta, która bardziej mi się podoba. To subiektywna ocena i wg mnie tak ma być :!: :!: :!:
Pa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 marca 2009, o 00:18 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
a może wycinać szkło piłką??
Ja co prawda mam piłę mechaniczną do szkła, ale mam też specjalny brzeszczot do szkła, który można zamontować w ramkę piły . Pamiętać trzeba o ciągłym zwilżaniu lub cięciu w wodzie.
Generalnie jednak rady Marleny załatwiają sprawę w 90% - pozostałe 10% rezerwuję dla tej piłki.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 marca 2009, o 00:27 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor, no co Ty. Kto z nas ma piłę poza Tobą? Może jakieś jeszcze dwie, trzy osoby na trzystu forumowiczów. Dzidka zadała konkretne pytanie. Może podpowiesz coś z własnego doswiadczenia tym, co to piły mechanicznej ani brzeszczota nie mają.
Pa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 marca 2009, o 18:45 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Marlena napisał(a):
Trebor, no co Ty. Kto z nas ma piłę poza Tobą? Może jakieś jeszcze dwie, trzy osoby na trzystu forumowiczów. Dzidka zadała konkretne pytanie. Może podpowiesz coś z własnego doswiadczenia tym, co to piły mechanicznej ani brzeszczota nie mają.
Pa



Marlenka
Brzeszczot to wydatek rzędu kilkunastu zł, a ile daje radości.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 marca 2009, o 02:32 
Offline

Dołączył(a): 13 lutego 2008, o 02:00
Posty: 235
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
brzeszczot jest najlepszy do czesania mojego psa i to bez zwilżania. i jaka radość dla pieska.
pulpit podświetlany mam, ale to nie to światło . przydaje się do odzworowań itp.
dla mnie najlepsza jest tafla szkła okiennego, do której przylepiam plasteliną elementy,
podnoszę, oglądam , ostrożnie, i wtedy wszystko widać.
Marlenko, jak Cię może piec przy patynowaniu, przecież rękawiczki zakładasz? chyba.
lewa i prawa strona szkła , to sprawa umowna. na ogół. chyba że to waterglass, wtedy na prawą. ale też nie ma przymusu.
czy cięcie brzeszczotem jest jakoś lepsze od noża?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 marca 2009, o 09:18 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
Generalnie zgadzam się z Marleną. Podejrzewam, że użyłbym podświetlanego stołu, w końcu chodzi o wybrany fragment szkła bardziej niż o efekt podświetlenia (tak myślę?). Można wyciąć nawet z kartonika element i przykleić od spodu na kleju, później odrysować od góry, jeśli..... faktycznie nie jest czarny :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 marca 2009, o 16:21 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
thymir napisał(a):
brzeszczot jest najlepszy do czesania mojego psa i to bez zwilżania. i jaka radość dla pieska.
czy cięcie brzeszczotem jest jakoś lepsze od noża?



Chyba mnie źle zrozumiałeś. Brzeszczotu używałem kiedyś do wycinania w szkle, wzorów, których nie dało się przy pomocy noża szklarskiego.
Do wycinania np klinów wewnętrznych.
Teraz mam do tego maszynkę i cieszę się z frajdy jaką mi ona daje.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 marca 2009, o 00:14 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam. :-)
Trebor - Maszynka jest zacna i radości daje na pewno sporą... ilość :-)

A odnośnie czarnego szkła...
Ja u siebie nie spotkałem jeszcze szkła, którego nie udałoby mi się prześwietlić. Nawet jeśli jest nieprzezierne, to i tak nie poradzi sobie z halogenem 500W, którego używałem do sprawdzania jakości szlifu gładzi :-)
Jest to zwykły model z Ciastoramy lub innego OBIboka.
Jedno zastrzeżenie: Trzeba odrysować szablon szybko bo parzyyyyyy!

A przy okazji witam serdecznie wszystkich, których nie miałem okazji przywitać, a starszej gwardii obiecuję większą frekfencję. Moje problemy z TP-SA zakończyły się bezpowrotnie i w szczęściu przeniesamowitym szlajanie po świecie unormowało się nieco. Powracam więc do Was, czy tego chcecie, czy nie.
Na dniach również wstawię kilka moich wypocin, które obiecałem już całą... stertę czasu temu.
Pozdrawiam. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO