Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 01:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lutego 2009, o 00:28 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Przeglądałem internet w poszykiwaniu jakiegoś przyrządu do sprawdzania kompatybiności szkła tzw.OCE.
Wyczytałem, iż istnieje takowy, o nazwie "polaryskop".

Osobiście - jako jeszcze teoretyk fusingu - sądzę, iż powinien być b. pomocnym, szczególnie w początkowym okresie ząbkowania :cry: . Można nim sprawdzić kompatybiność i przydatność szkła różnego autoramentu.
Niekoniecznie zakupionego za ciężko zacharowane złocisze.
Można wykorzystywać szkło ogólnie dostępne, czyli np. butelki w kompilacji ze szkłem markowym.
Buszując po sieci natknałem się na taki przyrząd w znanym stołecznym sklepie. A oto i on (przy końcu strony - "Materiały i narzędzia do fusing'u").
http://www.artshobby.pl/katalog/index.htm .
Polaryskop - przyrząd do sprawdzania kompatybilności wytopionych szkieł cena 351,60 zł:cry: :shock: .

Zdziwiłem się bardzo tym, iż można zwykłą latarkę z wytrawionymi liniami na szkle, sprzedawać za taką cenę. Toć to "rozbój w biały dzień" :twisted: .
Dostałem niekończącej się czkawki i dałem sobie spokój.

Któregoś dnia zamówiłem sobie kilka książek o fusingu. Między innymi książkę Pani Petry Kaiser. Wszedłen na jej stronę
http://www.kaiserlee.com/

i co widzę? Ano, "Tester kontroli kompatybilności szkła":

http://fuseit.estoreadvanced.biz/index. ... 7&parent=0
Bez latarki za 350zł, tylko dwie klisze w papierowej książeczce za 10$...

Obejrzałem filmik w obsadzie Pani Petry:

http://www.youtube.com/watch?v=GeD5-46OCn4

Peni Petra pokazuje pasek przezroczystego szkła z dwoma - wtopionymi po przeciwległych stronach - kolorowymi kawałkami testowanego szkła. Pierwszy sprawdzany kawałek szkła jest kompatybilny ze szkłem bazowym. Nie widać nieprawidłowości. Natomist przy drugim, pojawiają się tęczowe, gęste linie, wskazujące na naprężenia między badanymi szkłami.

Napisałem się do niej maili, pogadaliśmy o moim "kółku" zainetesowań. Nawet przeszliśmy na Ty :roll: .
Nasz romans ;) zakończył się zakupem owego testera za 14,5$( z listową przesyłką) ;) .
Czyli prawie siedem razy taniej niż w naszej rodzimej firmie :shock: .
Właśnie czekam na owy list.

Pani Petra wyraziła zainteresowanie naszym Forum i prosiła, abym Wszystkich Serdecznie Pozdrowił, co właśnie czynię :lol: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lutego 2009, o 01:07 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Andrzejek, toż to zwykły filtr polaryzacyjny, tyle, że na folii, czyli mało praktyczny i krótkotrwały. Wadą tego jest ze dopiero po wypale szkłą widzisz czy szkło jest kompatybilne.
W zasadzie nie ma metody, prze włożeniem do pieca by sprawdzić czy szkła są kompatybilne.
Ty masz krótki opis innych metod.

http://www.glass-design.e-biznes.org/p2 ... elief.html

Z tego wniosek, że i tak najpierw wypał a póżniej... wyrzucić !!!!

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lutego 2009, o 01:32 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Po pierwsze, na stronie, którą podałeś, należy namarnować szkła (długie pasy), aby się dowiedzieć, czy są kompatybilne. Znam tą stronę.
A w przypadku, który podałem wystarczy kawałeczek szkła.

Po drugie, wcale nie trzeba trzymać szkła w całym cyklu wypału, tylko należy stopić, bez wyżarzania.

Po trzecie, testera używa się od czasu do czasu. Na dodatek czystymi rękoma. ;)
Można wyjąć filtry z papierowych ramek i umieścić między cienkimi szkiełkami. Będzie trwalszy. Oczywiście, jeżeli to nie zdeformuje polaryzacji.

Po czwarte, każdy wyjadacz fusignu wie - z praktyki - co z czym można łączyć.

Po piąte - jak zaznaczyłem - jest to narzędzie dla poczatkujących, więc nie musisz nikogo zniechęcać.
Ja kupiłem to z ciekawości, a co? :lol:

Po szóste, ktoś to wyprodukował, nie dla filozoficznych dywagacji, ale widocznie jest użyteczne i przynosi mu jakiś zysk.

Po siódme , chyba zależy Ci, aby forumowicze wiedzieli, iż takie narzędzie istnieje.
Bo mnie zależy :roll: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lutego 2009, o 15:31 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Andrzej
Tylko nie traktuj tego jako przytyk

po pierwsze: jak się już bawić szkłem to kupuje się więcej tego samego szkła, by za każdym razem nie sprawdzać kompatybilności , bo i szkoda czasu i szkoda pieniędzy.
A tyle ile go trzeba zużyć na próby, to ja więcej odpadów wyrzucam.

po drugie: Jak sobie wyobrażasz wtopienie szkieł bez wypału::
Wypał i to staram się uzmysłowić, to cały cykl - od włożenia szkła do pieca, aż do jego wyjęcia.
Przypuszczam, ze chodziło i o odpuszczanie szkła. Jak to zrobić by pominąć tą fazę?? też nie wiem !!

po czwarte: skoro każdy wie - to po co tester (?)

po szóste. Wczoraj był u mnie Staszek z Olkusza i pokazałem mu wyprodukowane ( też) narzędzie do wycinania kółek - i co?? tyłek są można podetrzeć taki szajs, a drugie ok. Nie wszystko co się wyprodukuje jest dobre.

po siódme: tak zależy mi, ale na dobrych a czasem tanich. rzeczach.
Zresztą jak dojdzie do ciebie to sprawdzimy. Ja tym sposobem bez kłopotu tyż mogę sprawdzać, jako że posiadam kilka szt filtrów polaryzacyjnych, ale po co jak to samo zoczę pod światło.
I to by było na tyle.

w sumie to nie ma narzędzia, które by mogło przed wypałem określić współczynnik rozszerzalności szkła COE - a szkoda. Gdybyśmy taki wymyślili, to bylibyśmy milionerami - to by mi odpowiadało.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lutego 2009, o 18:24 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Treborku, o jakim przytyku Ty mówisz :lol: . Przecież jest to dyskusja, która prostuje pewne kwestie. Gościna naiwnej teorii u wyżartej praktyki ;) .

A więc od poczatku.

Nie każdy prowadzi działalność gospodarczą, tak jak Ty, nie musi kupwać szkła na tony. Ja mam zamiar - raczej muszę, jak większość poczatkujących - rozpocząć od małych form. I nie będę zawalał sobie piwnicy szkłem, a portfela kredytem ;) .

Mam kilka pomysłów przy zastosowaniu szkła butelkowego i dlatego potrzebuję taki filtr.

Próby kompatybilności przeprowadza się - wyczytałem to - bez fazy odpuszczania. Czyli grzejesz piec do temperatury stopienia i wychładzasz.
Odczytujesz kompatybilność i wyrzucasz próbkę.
Posiadasz duży piec - i z konieczności - jeżeli byś pragnął taka próbę przeprowadzić musisz go grzać pełen cykl z innymi finalnymi projektami. I nie masz możliwości oddzielenia standartowego wypału od próby kompatybilności. Po prostu to się nie opłaca.

Jak zrobisz mały piecyk, wówczas będziesz mógł to robić oddzielnie.
Dlatego mam w planach wykonanie takiego malutkiego piecyka (1000-1500Wat) do takich małych prób i eksperymentów. Nie muszę kupować programatora. Koszty będą mniejsze.

Co do jakości tego filtru, to nie upieram się, iż jest to rewelacja, ale po to mi Bozia dała rozum, abym go używał i zapewne - jak siebie znam - postaram się go ulepszyć.

A i trochę polityki nie zaszkodzi. Jak będzie problem w jakimś temacie, to wysyłam maila do Petry i otrzymam jakąś opinię od fachowca. Nie muszę robić "przewalanek" na Forum i udawadniać, że nie jestem garbaty.

Skoro wszyscy wiedzą, iż nie ma narzędzia, którym możnaby przed wypałem określić współczynnik rozszerzalności, to wymyślono narzędzie, którym można określić go po wypale. I nie ma co przez to rozpaczać i lamentować. Dlatego też go zakupiłem.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 marca 2009, o 15:04 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Brawooooooooooooo

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 marca 2009, o 15:19 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Czeżbym strzelił komuś celnego gola? :lol: Nie przypominam sobie, abym w coś grał.
A jak gram, to zawsze - fair play . ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 marca 2009, o 15:02 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Właśnie przyfrunęły testery, nawet dwa. Jeden dostałem gratis, na zapas. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2009, o 21:26 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
No właśnie...
Andrzej i jak testery??
sprawdziłeś cechy szkła?? jak to to się sprawuje??

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2009, o 23:03 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Hmm - a próbowaliście gęstościomierza? Jako laik przypuszczam, że współczynnik opiera się głównie na gęstości szkła, ale mogę być w błędzie. Inna sprawa, że są to urządzenia dosyć drogie, ale jeśli to ma jakoś pomóc...
Pozdrawiam. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO