Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 11:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lutego 2010, o 23:13 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Albercik nie masz racji. To jest kratka z tworzywa - sztywna i nie ma otworów na przelot tylko od spodu ma płytę = wszystko to jako 1 całość. Całą mata składa się z segmentów kwadratowych, które można ze sobą łączyć. Ja mam 3 x 2 szt.
Otwory kratki są 1/2 cala = 12,75 - dokładnie. Więc co innego nie będzie pasować.
"Mata" jest z tworzywa i daje poślizg szkłu co jest bardzo potrzebne przy przesuwaniu tafli, zresztą dal lepszego przesuwania szkła jako dodatkowy element można dokupić kulki, po których łatwo się przesuwa szkło.
Natomiast przy cięciu by szkło się nie przesuwało wkłada się właśnie te rurki a także specjalne ruchome "stabilizatory.
Wierz mi to wszystko jest dobrze pomyślane.
Fakt, ze nie kupiłem wszystkiego bo całość to na prawdę droga impreza, ale i tak to co mam zdaje mi egzamin.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lutego 2010, o 23:17 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
albert235 napisał(a):


Mam pewną wątpliwość co do cięcia w ramieniu przegubowym -- czy ten nóż obraca się wraz z uchwytem? jeżeli nie to jakim cudem nóż z rączką będzie nabierał kierunku zgodnie z kreską na szkle? cościk mi się zdaje, że to są noże diamentowe, które tną we wszystkich kierunkach.
Pozdrawiam Albert



Nie widziałem tego przegubowca w realu, lecz nie wydaje mi się by był to diament. Diament nie tnie szkła tylko go "wyrzyna" - co znacznie utrudnia odpękanie szkła w bardziej skomplikowanych liniach cięcia.
Mam też diament i nie rzadko go używam. Pewnie głowiczka jest lekko obrotowa jak w naszych nozach.


Albercik nie masz racji. To jest kratka z tworzywa - sztywna i nie ma otworów na przelot tylko od spodu ma płytę = wszystko to jako 1 całość. Całą mata składa się z segmentów kwadratowych, które można ze sobą łączyć. Ja mam 3 x 2 szt.
Otwory kratki są 1/2 cala = 12,75 - dokładnie. Więc co innego nie będzie pasować.
"Mata" jest z tworzywa i daje poślizg szkłu co jest bardzo potrzebne przy przesuwaniu tafli, zresztą dal lepszego przesuwania szkła jako dodatkowy element można dokupić kulki, po których łatwo się przesuwa szkło.
Natomiast przy cięciu by szkło się nie przesuwało wkłada się właśnie te rurki a także specjalne ruchome "stabilizatory.
Wierz mi to wszystko jest dobrze pomyślane.
Fakt, ze nie kupiłem wszystkiego bo całość to na prawdę droga impreza, ale i tak to co mam zdaje mi egzamin.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lutego 2010, o 19:19 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Oj Treborku, mi nie jest potrzebna racja. Ja podałem przykład sita wibracyjnego wykonanego z gumy. Natomiast co do maty którą posiadasz to na zdjęciach doskonale widać, że nie jest ona z otworami przelotowymi tylko w miejscach łączeniowych.
Cal ma wymiar 25,4mm 1/2 cala ma 12,7mm tak na marginesie. Ale ja pytałem Ciebie czy rurka n. p. 14 mm nie da się wcisnąć. Takie mam.
Jeżeli na zewnątrz musi mieć 12,7 to ile w środku? A w ostateczności myślę że 13mm z powodzeniem wejdzie bez oporów. W metal nadwyżkę 0,3mm nie dało by się wcisnąć ale w plastyk? chyba tak.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lutego 2010, o 20:01 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Albercik
Kratka jest z tworzywa sztucznego twardego. Wewnętrzne wymiary kratki to właśnie 12,7 mm. Wcisnąć na siłę większej rurki po prostu się nie da , a nawet gdyby to poprzesuwały by się linie prostopadłe i równoległe.
Czyli rurka musi mieć na zewnątrz 12,7 mm> Już myślałem , ze może być troszkę grubsza i resztę ztoczyć , ale to głupiego robota.
Siostrzeniec mojej żony w poprzednim przedsiębiorstwie miał takie rurki, ale mi je przynosił z 9 miesięcy, aż w końcu się zwolnił i po ... rurkach.
Ale z tego wniosek , że są takie rurki mu nas w kraju.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 lutego 2010, o 19:38 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witaj Trebor. Dziś pofatygowałem się i polatałem po rurkach- i co się okazuje?
są rurki miedziane z miedzi twardej i miękkiej. Średnica w środku 10mm na zewnątrz 12mm. Są również plastykowe z otworem w środku 10mm na zewnątrz 14mm.

Z tego nasuwają się dwie możliwości rurki plastykowe można stoczyć na średnicę 12,7mm na wysokość tej kratki jaka jest.

Druga możliwość, dotoczyć trzpień o średnicy 10,7mm i rozkalibrować każdą rurkę uciętą na odpowiednią długość na wysokości 3 lub 4 cm jaka jest wysoka kratka z miedzi miękkiej-plastycznej. Z twardej też można by było ale będzie trudniej.

Z tą miękką miedzią jest możliwość również rozwalcowania ale do tego jest potrzebna tokarka. Lub można pobawić się młotkiem. To znaczy w środek rurki miedzianej wkładasz pręt metalowy kładziesz na kowadełko lub w imadle masz podstawkę typu kowadełko i po zewnętrznej stronie uderzasz młoteczkiem w rurkę miedzianą i następuje rozszerzenie się materiału co powoduje zwiększenie średnicy na zewnątrz. Mała uwaga nie wolno uderzać z dużą siłą - małym młotkiem i delikatnie, nie zza ucha. Miedź bardzo szybko się rozszerza jest to robota minutowa. Skuteczna jak na taką dokładność.

Zastanawia mnie jednak pewna sprawa co wkładać w takie cienkie rurki-ołówek pincetę, długopis i nie każdy, nóż nie wejdzie (stołowy) pędzelek od lutowania. Sama drobnica. Ja natomiast na takie rzeczy mam małą podłużną wanienkę gdzie trzymam nożyczki flamastry ołówki noże i inne specyjały do obróbki szkła. Natomiast do gorącego szkła to mam oddzielny stół i tam to jak w dobrej bałakupi. Wszystko na wierzchu tu kupka to tu kupka i człowiek tak się turla.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 lutego 2010, o 21:40 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Albercik,
Dzięki za poradę. Jak wiesz ( albo i nie) jam z zawodu - też - mechanik.
Ja mam pracownie o powierzchni 42 m2, Jest tam 6 pomieszczeń. Przedsionek + biuro, magazynek, duża sala ze stołem do witrażu, sala z piecami i do malowania szkła, mała sala gdzie stoją szlifierki i piła , jest stół do składania witraży i drugi do lutowania, oraz stanowisko do płomiennego szkła , no i na koniec sanitariaty.
Miejsca CI u mnie tyle, ze przeciskam się pomiędzy stołami i urządzeniami. Stąd miejsca na stole też mi brakuje. Takie rurki oszczędzają mi miejsca ( brak rynienek), a i przy okazji wiem gdzie co mam - choć ze mnie wielki bałaganiarz.
Zresztą jak wpadniesz do mnie i zobaczysz to się złapiesz za głowę, tym bardziej, ze z przedsionka chcę zrobić salkę wystawowo - sprzedażną.

Albert , mam ci taką jedną rurkę metalową i to znalezioną u nas w kraju. Myślę, ze najlepsze wyjście byłoby, gdybym pojechał tam do tego zakładu i po prostu kupił z
1 m odpadu. Troszkę daleko, ale chyba się tam wybiorę.

Ostatnio wybrnąłem z tej sytuacji - tymczasowo - Kupiłem w OBI rurkę z twardego Alu, a że była mniejszej średnicy to kupiłem w sklepie elektronicznym izolację termiczną i nałożyłem na rurkę, a później ją ogrzałem nagrzewnicą ( wypalarką). średnica jest w sam raz, tyle, ze po kilkudziesięciu wkładaniach i wyciąganiach rurek z kratki ta izolacja się odkształca i schodzi. Trzeba nakładać od nowa.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lutego 2010, o 18:32 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witaj. Mam znajomego tokarza dziadka który jest na emeryturzynce pogadam z nim czy nie chciał by wytoczyć ze 20 rurek. Tylko jaka wysokość, średnicę zewnętrzną znam 12,7 ale wysokość rurki. Oprócz tego jeszcze postaram się skoczyć na skład materiałów metalowych, może coś tam wynajdę.
W każdym bądź razie będę coś szukał aż do momentu jak powiesz dość.
Tak na dobrą sprawę gdzie Ty tam się mieścisz.
Ja chyba z wiosną przeniosę się do piwnicy tam zrobię wystawę moich wykonawstw. Ona ma 9x7m oprócz tego są dwa pomieszczenia jeszcze, a tak na dodatek to mam jeszcze dwa pokoje na górze to znaczy obok gdzie teraz zrobiłem swą pracownię witrażową, mogą być gościnne, lub kabaretowe. Natomiast kanał zostawiłem do prac związanych z gazem do aut i elektronika samochodowa.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lutego 2010, o 19:56 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Dzięki Albercik. Jeśli możesz coś takiego mi załatwić to byłbym wdzięczny, Wysokość rurek to ok 40mm. Koszty oczywiście ponoszę.

Gdzie się mieszczę? Wynajmuję piwnicę 42 m2 pod moim mieszkaniem. Pomieszczenie opisałem.
Mam jeszcze drugie grubo ponad 50 m2, ale to pomieszczenie jest z 1 km dalej a co więcej mam to pomieszczenie gościnnie i nie mogę tam nic oficjalnie robić.
Jest to pomieszczenie Klubu akwarystów, za które ja płacę czynsz. Można tam zrobić jakieś spotkanie, szkolenie, bo mamy salkę do wykładów, no ale nie przeniosę tam urządzeń bo sam dojazd to spore utrudnienie. Czasami kilka razy dziennie bym musiał przejeżdżać z jednej do drugiej , a to jak wiesz spory kłopot.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lutego 2010, o 19:29 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam. To chyba wiem już wszystko oprócz ścianek rurek ale myślę, że 1mm wystarczy
średnica zewnętrzna 12,7 wewnętrzna 10 lub 10,5 wysokość 40mm.
Jeżeli coś nie tak to napisz.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lutego 2010, o 19:40 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Wszystko OK. Tak trzymać.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO