Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 11:05

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 09:31 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ach, rozumiem. Chodzi o topnik, nie topik. Myślę, że to nie tylko Twój problem. Mnie też to samo sie dzieje. Ale nie wiem, czy to topnik, czy patyna? Czasem po wypale próbuję oprawić szkiełko w drut technika tiffany i powstają białe plany. Jakby posypane mąką? Co prawda białe schodzą po przetarciu pasta polerską, ale zmatowienie zostaje.
I gdzie jest problem?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 09:48 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
tak, topnik... "łu nos sie mówi topik" ale topnik jest poprawnie. Myślę że to nie patyna bo to się u mnie pojawiło właśnie po zmianie topnika. Używałem niemieckiego i było OK. Teraz kupiłem polski i szkło zmatowiało.
Patyny nie zmieniałem.
tak czy siak jak nie urok to sraczka :/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 10:45 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Euble, topnik to "przegotowany" cynkiem kwas solny. Ja też kupiłem w hurtowni na miejscy topnik do lutowania. Tylko, że to jest topnik przeznaczony dla dekarzy do lutowania rynien. jego cecha charakterystyczną jest to, że jest bardzo mocny (czyt. stężony). Podczas lutowania opary drażnią mocno śluzówkę nosa i gardła. Czyli po prostu drapie w gardzioło. Ja go rozcieńczyłem przegotowaną wodą w stosunku 1:1. Czyli jedna część topnika i jedna część wody, a można i rzadziej, ale tak, by "brał" np. miedź (rozjaśniał). Wtedy mniej drapie w gardło. Może wtedy ustąpią nasze problemy z matowieniem szkła po wypale? Próbujmy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 11:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Topnik (muszę sie nauczyć pisać poprawnie) którego używałem przedtem, a który nie powodował tych problemów był niemieckiej firmy ROTHENBERGER. Malutka 24ml buteleczka. Nie pamiętam ceny ale wydaje mi się że około 10-12 zł. Dość drogo jak na taką mała ilość. Ale szkła nie zmatowił. Na pewno są specjalne topniki dla witrażystów które nie mają prawa matowić szkła. Możliwe że ten właśnie do tej grupy należy. Po prostu będę kupował ten niemiecki i tyle.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 11:40 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja też kupuje niemiecki topnik Lotwasser firmy Felder. Za 1 litr ok. 30 zł.
Wydaje mi sie jednak, że to wszystko jest na bazie kwasu solnego tylko stężenie jest różne. Po prostu do witraży nie potrzeba tak stężonego jak do dachów. Ale dobrze by było znaleźć problem matowienia i brudzenia szkła (dot. szkła fusigowego po wypale).
Może jednak spróbuję jeszcze bardziej rozcieńczyć ten kwas?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 20:04 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Euble to co widziałem na zdjęciach to nie trzeba polerki do szkła. Wiertarka ręczna. Filc twardy z wrzecionem, lub tarcze gumowe "stereogum" trochę wody i pumeks zmielony na mąkę, lub kreda przesiana granulacji mąki. Proces taki trwa od 2-3 min. Obroty ok 500/min. Zwilżanie tarczy odbywa się co 10-15sek w ilości 8do 10 kropli w ciągu sekundy. Pumeks posypuje się na zwilżoną tarczę i wio. Pumeks daje się w zależności od wielkości polerowanej powierzchni, n.p. do polerowania ekranu telewizora 21cali potrzeba ok150g pumeksu.
Również w sposobie domowym do polerowania można użyć pasty do zębów, proces polerowania dłużej trwa.
Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 20:24 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witaj fagonio. Kwas do lutowania jest to kwas solny przegotowany.
Przegotowanie takie polega na wlaniu kwasu stężonego do szklanego pojemniczka z otworem takim aby można było wrzucać kawałki cynku czystego.
W początkowej fazie przegotowywania do kwasu wrzucamy 1 do3g cynku. Po wrzuceniu cynku następuje bardzo burzliwa reakcja gotowania się kwasu solnego. Po roztopieniu się cynku dorzucamy następne małe ilości, proces ten powtarzamy do chwili aż po wrzuceniu następnych kawałków cynku kwas przestanie się gotować, to znaczy kawałki cynku które wrzucimy do kwasu nie wchodzą w reakcję z kwasem solnym taki kwas uważa się za przegotowany i nadaje się dopiero do lutowania. Należy go przecedzić przez szmatkę lub sitko i można nim smarować powierzchnie do lutowania.
W latach 80-90 w sklepach był FOSOL właśnie nim również bardzo dobrze się lutowało, ponieważ był to kwas solny chemicznie oczyszczany o bardzo słabym stężeniu. Dziś jest również w sklepach ale nim nie próbowałem teraz lutować, ponieważ sam sobie robię wodę lutowniczą z kwasu solnego.
Jest to o wiele lepsze od żelu lutowniczego.
Pozdrowienia kolorowe śle Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 20:32 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Fagonio piszesz " Ale dobrze by było znaleźć problem matowienia i brudzenia szkła (dot. szkła fusigowego po wypale). "
Mam pytanie czy próbowałeś oglądać te szkło nieudane przez powiększenie miejsc matowych lub brudnych, mam na myśli w domowym przypadku lupa o kilkukrotnym powiększeniu.
Myślę że wówczas znalazł byś w 50% odpowiedź na swoje błędy. Reszta to procesy grzewcze.
Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 20:58 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
albert235 napisał(a):
Euble to co widziałem na zdjęciach to nie trzeba polerki do szkła. Wiertarka ręczna. Filc twardy z wrzecionem, lub tarcze gumowe "stereogum" trochę wody i pumeks zmielony na mąkę, lub kreda przesiana granulacji mąki. Proces taki trwa od 2-3 min. Obroty ok 500/min. Zwilżanie tarczy odbywa się co 10-15sek w ilości 8do 10 kropli w ciągu sekundy. Pumeks posypuje się na zwilżoną tarczę i wio. Pumeks daje się w zależności od wielkości polerowanej powierzchni, n.p. do polerowania ekranu telewizora 21cali potrzeba ok150g pumeksu.
Również w sposobie domowym do polerowania można użyć pasty do zębów, proces polerowania dłużej trwa.
Albert



Jak się ma warsztat to można, ja jestem hobbystą i robię to w domu. Polerowanie twoją metodą to syf w promieniu 20 metrów. I tak mam wszędzie pełno białych kropek po szlifowaniu szkiełek bo moja szlifierka nie ma żadnych ścianek (jedna zrobiłem sam ale zabezpiecza tylko 1 stronę) a odłamki szkła znajduję nawet w łóżku :D. Jak bym użył wiertarki z kredą czy pumeksem to bym chyba zmywał ślady z sufitu. Podaruję sobie, jak pisałem wcześniej to tylko kawałek szkła.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sierpnia 2009, o 21:19 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Życzę Ci powodzenia.
Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO