Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 16:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 4 listopada 2008, o 11:00 
Offline

Dołączył(a): 8 października 2008, o 02:00
Posty: 21
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wielkie dzięki za informację.

Pozdrawiam Jagoda


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 grudnia 2008, o 17:58 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Poradźcie proszę. Trebor założył nowy wątek z biżuterią. Mam "pomysła" (i to nie jednego), ale potrzebować będę lutownicy z cieniutkim grotem, takim jak zatemperowany ołówek. Czy jest związek pomiędzy mocą lutownicy a temperaturą na końcu takiego grota? Mam Wellerkę 80W, grota nie wymienię bo śrubka się zapiekła, a właściwie po co wymieniać grot, skoro i tak właściwie wciąż jej używam. Wolę do malutkiego, precyzyjnego lutowania kupić inną ale jaką? Grzebię na Allegro, mnóstwo wszelakiego rodzaju lutownic. Jaka moc lutownicy przy cieniutkim końcu grota? Chłopaki nie dziwcie się temu pytaniu, przeczytałam cały ten wątek a odpowiedzi nie znalazłam.
Pomóżcie plizzzz bo pomysły mi sie kłębią i już chciałabym je realizować.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 grudnia 2008, o 23:34 
Offline

Dołączył(a): 20 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 210
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mam Wellerkę 80W. Używam jej dopiero blisko 1 rok. Grot cały, ale obserwuję, że podczas nakładania wałeczków cynowych na większych witrażach (ostatni etap) grot jakby szybciej się schładzał. Wcześniej, wydaje mi się, że lutownica szybciej się nagrzewała i dłużej pozwalała nieprzerwanie tworzyć ładny lut. Czy moje obserwacje są prawdziwe? Dojrzewam do decyzji zakupu drugiej lutownicy aby naprzemiennie wykorzystywać je do wykańczania lutów. Przypominam sobie, że Dawid, na warsztatch, wspominał coś o wykorzystywaniu dwóch lutownic podczas pracy.
Pozdrawiam.

Marlenko, kupiłam taką małą lutownicę z grotem cieniutkim jak ołówek. Ma tylko 40W. Próbowałam ją używać i.... jeśli jesteś osobą cierpliwą to możesz taką kupić. Praca idzie wolno, ale luty powstają. Przy tworzeniu biżuterii być może taka może się przydać.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 grudnia 2008, o 10:48 
Offline

Dołączył(a): 16 września 2007, o 02:00
Posty: 202
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Moc nie ma wpływu na temperaturę grota, a jedynie na tempo oddawania ciepła oraz czas nagrzewania. tak więc słaba lutownica 15W powiedzmy bedzie się nagrzewać bardzo szybko i bardzo szybko będzie oddawać ciepło. Po niekąd ma na to wpływ powierzchnia grota który w malutkich lutownicach jest malutki i szybko będzie sie studził. W większych lutownicach powiedzmy 80W czy 120W dłużej się grot nagrzewa ale też dłużej utrzymuje własciwa temperaturę. o ile dobrze pamiętam ze szkoły to jest to zjawisko potencjału cieplnego. Każdy cienki grot będzie się szybko nagrzewał ale dzięki mocy lutownicy może sie okazać że nigdy nie straci własciwej temperatury. problem z małymi grotami jest jeszcze taki że szybko ulegają wypaleniu i dość często trzeba je wymieniać.
Mam nadzieję że wyjaśnienia się przydadzą


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 grudnia 2008, o 13:23 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Bardzo Wam dziękuję i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 grudnia 2008, o 22:39 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Marlena , poczekaj chwilę. W przyszłym tygodniu dowiem się coś o palniku do biżuterii, być może to będzie bardziej użyteczne. Też czekam na tą wiadomość.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 grudnia 2008, o 16:26 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Już kupiłam z cieniutkim końcem grota http://www.allegro.pl/item498567357_sta ... szawa.html
Wydatek niewielki, więc nawet jeśli nie będzie przydatna, to płakać nie będę. Czekam na przesyłkę.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 stycznia 2009, o 09:59 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam Was :-)
Jeśli mogę się wypowiedzieć w temacie lutownicy, a z racji zawodu (elektryk) bardzo często używam na co dzień różnych typów; począwszy od transformatorowych do dużych 250 W i lutuję nie tylko miedź, ale czasem mosiądz i stal - do witraży, aby "chwycić" elementy wystarczy słabsza np. 40 W, ale do prac wykończeniowych i wykonania ładnego końcowego efektu oraz półokragłej spoiny trzeba minimum 60 W oraz szeroki grot. Ja np mam lutownicę ze stacją,
gdzie nastawiam temperarurę ok 350 st.C do końcowej spoiny i zmieniam grot na 8 mm, natomias do "chwytania" używam trochę niższej temperatury i grot o średnicy 4 mm. po prostu przy większych lutach (spoinach) a zwłaszcza, gdy już cyna jest po obu stronach - z grota lutownicy szybciej odbierane jest ciepło i przy niższej temp. i cienkim grocie będzie nam cyna "marzła", a powinna być w stanie ciekłym na dłuższym odcinku, aby ja ładnie rozprowadzić.
Pozdrawiam :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 stycznia 2009, o 21:12 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To dla mnie ważne informacje, za które dziękuję. Jeszcze nie otrzymałam przesyłki z kupioną stacją lutowniczą i wściekam się, bo sprzedawca się piskorzy. Odradzam zakupy u http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=2283171 To będzie moja pierwsza w życiu stacja lutownicza, więc wszelkie informacje są dla mnie cenne.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, o 12:02 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zupełnie inna praca Marlenko :-) przekonasz się o tym sama,
zresztą pewnie już się przekonałaś.
Pzdr.
______________
*semikolon*


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO