Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 22:18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 13 kwietnia 2009, o 22:55 
Offline

Dołączył(a): 13 lutego 2008, o 02:00
Posty: 235
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Albercie, czy mógłbyś może na rysunku bardziej przybliżyć to mocowanie. wydaje mi się, że wiem , o co chodzi. ale nie jestem pewna, ; osadzasz zlutowany witraż w profilu ( niekoniecznie ołowianym), potem bierzesz druciki, tak myślę dł. ok. 5cm, i połowę wlutowujesz w w łączenia szkła, a drugą w profil. czy tak , czy też coś pokręciłam?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2009, o 08:39 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Thymir, to jest proste, jak drut Brogrego.
Znalazłem kilka zdjęć naświetlających temat.
Może ten profil jest trochę za gruby, ale widocznie gościu takiego potrzebował.
Za to dobrze widać o co chodzi:
http://tashiro.tcp.jp/tech1/panelfix.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/p1-16.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/p1-17.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/002.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/003.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/005.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/009.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/010.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/011.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/012.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/013.jpg
http://tashiro.tcp.jp/tech1/014.jpg

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2009, o 10:11 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Brawo kent :mrgreen:
No i na jakim forum tak dokładnie i obrazowo wszystko pokazują :?: :P


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2009, o 11:04 
Offline

Dołączył(a): 13 lutego 2008, o 02:00
Posty: 235
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
faktycznie na obrazkach wygląda to dosyć prosto, trzeba tylko nawiercić dziurki w profilu, o czym Albert nie wspominał, ale to też nie jest problem. dzięki. :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2009, o 17:04 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam serdecznie. Rzeczywiście thymir masz rację, że nie wspomniałem, całą uwagę skupiłem na wzmocnieniu wewnętrznym, czyli taśma mosiężna na zewnątrz. Jeżeli zaź mamy ramę to najlepiej właśnie porobić otworki na przeciw wyjścia drutu. Należy szczególną uwagę zwrócić aby nie było przesunięcia nawet 1mm, bo będzie nie wzmocnione szkło witrażowe- po prostu będzie mogło sobie pracować w ramie. Jeżeli nastąpi przesunięcie otworu to najprostszy sposób jaki jest to wywiercić większy otwór większym wiertłem.. jeżeli jest większe przesunięcie jak 2mm należy wiercić drugi otwór na przeciwko druciku wzmacniającego, a tamten zalutować. Gdyby się trafiło iż nie można wywiercić drugiego otworu obok, to najpierw należy zalitować tą dziórkę źle wywierconą a następnie punktakiem zrobić drugi punkt i wywiercić.
Dlaczego należy zalutować jeżeli otwór wyszedł z boku. Tylko dlatego ponieważ jak będzie się wiercić to zarwie się krawęź poprzedniej obróbki i złamie wiertło. A przecież otwory są rzędu 1; 1,5; 2; 3mm. W zależności jaki jest duży witraż i z jakiego szkła 2;3;4; czy dochodzą bavele i.t.d. Wzmocnienia są tylko i wyłącznie po to aby to wszystko się trzymało kupy. Dobrze jest jak są duże powierzchnie witrazu po środku również wzmacniać drucikiem wlutowując go ołów i tak jak na zewnątrz też można robić otworek i łączyć z drugim szkłem. W tym przypadku jest najlepsz linka miedziana max 1mm nie skręcona. Lineczkę taką można nabyc w każdym sklepie elektrycznym (przewód jednorzyłowy0,75mm). To jest tylko i wyłącznie tajnik podpatrzony w pracowni.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2009, o 18:38 
Offline

Dołączył(a): 1 lutego 2008, o 02:00
Posty: 39
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam, jak to dobrze tu zaglądać, nie ma to jak męska porada :-) , muszę włączyć się do rozmowy bo właśnie takich informacji potrzebowałam , a Wy świetnie wytłumaczyliście i do tego super i obrazki właśnie takiej wiedzy potrzebowałam hihih :-) Dzięki chłopaki pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2009, o 22:50 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam Sir Albercie

Z Twojego opisu mocowania linki(licy) wzmacniającej wewnątrz witraży ołowianych wynika, iż przylutowujesz ją w miejscach skrzyżowań szkieł. Innej możliwości wzmocnienia przy dwuteowniku ołowianym "H" czy brzegowym "U" nie widzę.

Oczywiście mówimy o większych witrażowych powierzchniach.
W b. dużych witrażach stosuje się wiatrownice, czyli dzieli się witraż na mniejsze powierzchnie, pasujące estetycznie czy konstrukcyjnie do okna lub miejsca montowania.
Następnie wspawuje się w zaplanowane - częściej zastałe - okno metalowe (nośne) teowniki "T" lub inne i dopiero w tak okratowane okno mocuje się poszczególne pola witrażu. Witać to dokładnie w witrażowych kościelnych oknach.

Note bene, mojego piewszego zdania, to nie za bardzo widzę usztywniające właściwości linki w profilach ołowianych. Z tego co zrozumiałem, mocujesz ją w miejscach lutowania, a przebiega ona w profilu "H", międzi szkłem, a profilem na pewnej długości, międzi kilkoma szkłami.
Jeżeli zadziałają jakieś siły rozciągające lub zniekształcające obrys witrażu, to taka linka - nie przymocowana(nie przylutowana) do profilu ołowianego wzdłóż jego długości - działa jak cięciwa łuku i wypycha z niego szkło. Profil się rozciaga, ponieważ jest z ołowiu, a linka będąc mniej rozciągliwa stara się wydostać z uścisku.

Inna sytuacja jest w witrażach Tiffaniego, gdyż wlutowanie linki usztywnia połączenie, ponieważ staje się ona immanentną całością z folią i cyną.

Może czegoś nie zrozumiałem z Twojej wypowiedzi? :cry: Albo jestem niekumaty i dostanę baty? :cry:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 07:03 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
No to ja chyba też nie qmam :shock: jak z ta linką w tych profilach?
Byłem w pracowni, gdzie robią witraże kościelne, ale tam czegoś takiego nie używają a skłądali akurat dwumetrowy witraż. Używają tylko kitu.
albert jakbyś mógł zatem wyjaśnić dokładniej, jak tą linkę się mocuje byłoby fajnie :P - lutowany jest początek i koniec linki wraz z profilem może?
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 16:32 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam. W szczegółach zawsze tkwi diabełek. Linkę miedzianą nie lutujemy na początku i końcu tylko wlutowujemy ją w profil C:H:U nie ma to znaczenia. Linka wlutowywana nie jest linką tylko jest rozwinięta i idą druciki na płasko, można powiedzieć, że idzie drucik koło drucika.
Odbiegając od tematy lutowania, mianowicie na takiej zasadzie buduje się mosty. Liny stalowe idą na całej dłogości mostu obok siebie 5 czy 10cm nie wiem tak dokładnie i zalewane są betonem. Most taki na całej długości swojej jest sztywny.
W naszym przypadku nie jest to beton tylko cyna. Jak wlutujemy linkę rozwiniętą w profil to ona wzmacnia całą konstrukcję nie pozwalając na wychylania się na boki. Najlepiej stosować to przy dużych powierzchniach. Jest pewna sprawa o której należy pamiętać, najpierw pasujemy ołów do szkła a następnie po wybraniu szkła wlutowuje się takie żyłki w środek profilu nie po bokach. Można to przeciągać krótkimi odcinkami, lub przez cały witraż.
Profil H może on również być długi i zespalać kilka szkieł, a jest krótsza linka. Więc przewiercamy otworek w miejscu łączenia się szkieł w szprosie H i wypuszczamy ją do zewnątrz tak aby można było ją przylutować do zewnętrznego płaskownika lub profilu zewnąrznego przewierczjąc go i lutując na zewnatrz.
Na jakimś tam forum wyczytałem, że pobialając drut miedziany nie wzmacnia się go. Nie jest to złośliwość, ale wzmaznia się nieznacznie. Biorąc pod uwagę linkę i ją pobielimy cyną wzmacnia się ona tyle razy ile jest drucików w niej. To znaczy, że jeżeli jest 20 żył to 20 razy ona się wzmacnia. biorąc pod uwagę tą samą średnicę druciku i linki pobielonej linka będzie miała większą wytrzymałość na wszelkiegi rodzaju siły działające zewntrzne na nią, jak zginanie, ścinanie, nacisk górny itd.
splecienie dla przykładu trzech linek miedzianych w warkocz lub jak sznur to zwiększymu wartość tych linek trzykrotnie bardziej jak drucik miedziany tejże samej średnicy. Może znowu coś przegapiłem to odezwijcie się.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 16:54 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeszcze jedno mam na uwadze wstawianie w okna. Tak zgadza się że idzie kątownik, ceownik lub teownik odpowiedniej wysokości nie szpecąc wyglądu. Ja piszę natomiast o wzmacnianiu całej płaszczyzny środkowej witrażu. Ciekawe ile by bez wzmocnień wytszymałby witraż taki w drzwiach 120x60cm. Pierwsze lepsze trzaśnięcie drzwiami i mamy to co byśmy nie chcieli. Zewnętrzna rama nie załatwia wszystkiego.
Kit, guma arabska i gips również wzmacniają konstrukcję, ale czy to wystarczy?
prowadzę własne doświadczenia na temat silikonu samego zmieszanego z gipsem, sprawdzam jaka jest większa wytzymałość takich łączeń. Jak spraktykuję proporcje najlepsze to się odezwę.
Dlaczego o tym piszę; ponieważ nigdzie już nie można znaleźć kitu w sprzedaży. A tak na dobrą sprawę nie wiem z czego jest wykonany kit. Wszędzie jest tylko silikon szklarski różnych marek. Tak na wstępie narazie najlepiej spisuje się silikon TYTAN.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO