Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 22:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 stycznia 2013, o 23:10 
Offline

Dołączył(a): 6 listopada 2012, o 02:00
Posty: 31
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Przeczytałem gdzieś kiedyś, że połowa sukcesu w wykonaniu ciekawego witraża to dobry projekt.
Jeśli to prawda, to taki projekt warto chyba zabezpieczyć przed bezprawnym kopiowaniem i wykorzystywaniem przez innych bez zgody.
Czy ktoś może wie jak się taką procedurę przeprowadza? Czy jest z tym tzw "krzyż Pański", czy też sprawa jest prosta?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 stycznia 2013, o 00:55 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 24 października 2007, o 02:00
Posty: 318
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 3
Zgodnie z ustawa o ochronie praw autorskich nc nie musisz robić. Wystarczy sam fakt utworzenia dzieła. Od razu jest chronione. Kiedy zobaczysz, ze ktoś ukradł Twój pomysł możesz skierować sprawę do sadu. Koniec i zarazem początek.

_________________
Czasopismo Witrażowe | Lampy Witrażowe | Forum Witrażowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 stycznia 2013, o 10:31 
Offline

Dołączył(a): 6 listopada 2012, o 02:00
Posty: 31
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No tak, w tzw międzyczasie zdążyłem o tym poczytać tu i ówdzie.
Jest tylko taki warunek, że trzeba być w stanie udowodnić, że jest się autorem i stworzyło się takie czy inne dzieło wcześniej, niż ktoś inny je wykorzystał, opublikował.
I tu się pojawiają schody. Najpewniejszą metodą jest dokument notarialny, ale przecież nie będę latał z każdym projektem do notariusza.
Hmm... jakieś inne pomysły?
Pomyślałem sobie naiwnie o fotografii projektu wraz z dzisiejszą gazetą, ale to chyba śmieszne. Przy dzisiejszych możliwościach technicznych mogę zrobić takie zdjęcie z numerem "Wyborczej", która jeszcze nie wyszła.
A poza tym świadczyłoby to jedynie o dacie, natomiast o autorze niestety nie.

Jest jeszcze drugi sposób: zgłoszenie projektu jako wzoru przemysłowego do urzędu patentowego. Prawa chronione są jednak krócej, bo przez 25 lat, a poza tym trochę to pewnie kosztuje. Spróbuję się dowiedzieć ile.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 stycznia 2013, o 10:52 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nie wiem czy warto sobie zawracać głowę tym czy mnie ktoś kopiuje, czy też nie. Jeśli jesteś twórczy i pełen pomysłów zawsze sobie poradzisz. Nie warto tracić energii na ściganie ludzi bez inwencji. Oni zatrzymują się na tym etapie i nie potrafią pójść dalej w przeciwieństwie do Ciebie. Potem zostają z tym skopiowanym wzorem i upadają, upadają upadają... i sprawa skończona.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 stycznia 2013, o 22:56 
Offline

Dołączył(a): 6 listopada 2012, o 02:00
Posty: 31
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
W sumie racja. Ale chwilowo można mieć podwyższone ciśnienie w takiej sytuacji, gdy ktoś bez pytania wykorzystuje Twoją pracę.
Bo czymś innym jest, gdy inspirujesz się czyjąś twórczością, albo na podstawie jakiegoś obrazu lub fotografii robisz projekt witraża, a czymś innym bezczelne i bezceremonialne kopiowanie.
Zdarza mi się poświęcić wiele godzin na dopracowywaniu szczegółów projektu - każdy z Was wie, że nie można tego narysować "tak sobie", bo później trzeba to szkło wyciąć.
Przyznaję, że czasem robię coś "na podstawie" jakiegoś obrazu, plakatu, zdjęcia - ale zawsze trzeba to solidnie przemeblować na potrzeby witrażu.
A już przy "rzeczach", które rysuję z głowy, to myślę, że prawa autorskie powinny być gwarantowane w jakiś sposób.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 stycznia 2013, o 10:39 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mam znajomego rzeźbiarza w Krakowie. Facet robi niesamowite rzeczy i ma mnóstwo naśladowców. Nazywa się Maciej Manowiecki ( poszukaj: http://www.manowiecki.com/index.htm) Nie ukrywam, że był dla mnie inspirujący. Odwiedził galerię, w której wystawiał i zobaczył swoje podrobione prace. Właściciel brał, bo taniej! I Maciek przeprowadził rozmowę z gościem. Albo rezygnuje z jego dostaw i bierze od tańszej konkurencji, albo ciągniemy współpracę. Pan Manowiecki jest twórczy do dziś, a jego żałośni podrabiacze już dawno skończyli swoją działalność, bo zatrzymali się na etapie podrabiania i nie potrafili z tego wyjść dalej. Jak jestem w Krakowie widzę te podróbki i potrafię je bezbłędnie odróżnić. Zawsze brakuje im tego czegoś, a to kolor nie taki, a to kształt jakiś inny i nie w smak. Przeglądając czasem internet trafiam na swoje wzory. Są jednak tak nieudolnie wykonane, że nie przejmuje się tym. Postanowiłem nawet ściągać je na specjalną stronę i porównywać ze swoimi pracami. Może być ciekawie. I jeszcze jedno. Jeśli cię podrabiają to znaczy, że zostałeś doceniony jako artysta. Zatem luzik !


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lutego 2013, o 23:04 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2012, o 02:00
Posty: 26
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A ile kosztowało by kupienie praw autorskich czy też zamówienie prywatne projektu.
Robię witrażyki, podoba mi się to ale na każdym kroku podkreślam, że jako rzemieślnik bo artstycznych zdolności nie mam. Nic nie sprzedaję, wieszam na szybie specjalnej w ogrodzie i na domowych oknach też. Nieraz myślę zrobić coś dla ludzi na zewnątrz ale ze względu na prawa autorskie jednak nie robię.
Może dla kogoś zdolnego projekty są łatwe i szybkie i coś specjalnego by zaprojektował.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO