Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 19:58

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 29 grudnia 2009, o 19:15 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam. Nic strasznego jak się pomyliłem w cięciu. Łot pęknie gdzie indziej to znowu się przytnie. A nie raz już mi pękło gdzie chciało a nie gdzie ja chcę.
Zauważyłem, że przy cięciu szkła należy zachować równoległość cięcia do słoi w szkle.
O tym nie wiedziałem ale sam tak po wielu próbach wydedukowałem.

Dlaczego tak piszę, abyście niepotrzebnie nie tracili szkła.

Swojego czasu obserwowałem przez ok godzinę kamieniarza jak chodził dookoła dużego kamienia i się jemu przyglądał. Poczem wziął młot bodajże 10kg uderzył dwa razy z jednej strony, następnie poszedł z drugiej strony i raz uderzył. Więcej już ni bił. Co się okazało kamień pękł.
Dla mnie bardzo dziwne się wydało zjawisko. Ale po wypiciu kilku browarków wytłumaczył na czym cała rzecz polega: wszystko co mamy w okół siebie jest złożone z kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu warstw. Wystarczy w odpowiednie miejsce puknąć a warstwa się rozejdzie, ponieważ w tych miejscach jest najsłabsza struktura danego elementu. Tak to się ma również do szkła.
Dobra tyle na dziś
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2009, o 15:52 
Offline

Dołączył(a): 16 września 2007, o 02:00
Posty: 202
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ropz napisał(a):
Jestem już po urlopie. Część osób bardzo chciało zobaczyć moje wypociny, ale zaznaczam, że to są prace z szablonów wtórnych, a właściwie z dostępnych polskich książek, więc większości z Was szablony będą znane. Nie jestem pewny czy takie wypociny również powinnienem pokazywać.
Albercie dziękuję za poradę, tak też myślałem, żeby poćwiczyć na floacie, ale zdecydowałem się kupić 10 kg stłuczki szklanej z Jasła ;) Myślę, że już ujarzmiłem szkło i potrafię je dość dobrze ciąć, więc niebawem wykorzystam szkło które kupiłem w Niemczech (Spectrum, Wissmach, Kokomo i troszeczkę Baoli)


Uważaj na wissmacha i kokomo , baoli nie znam a spectrum to codzienność jak szkoła dla dzieci.
Wissmach nie lubi suchego noża więc jeśli zarysowujesz szkło nożem zwykłym czy też olejowym pamiętaj aby tego oleju na tafli znalazło sie duuuuuużo ( jak to powiedział jeden znany witrażysta"wissmach musi gnić w oleju"), a kokomo z doświadczenia nie lubi dużego nacisku przy zarysowywaniu i ze względu na proces produkcyjny często pęka nie tam gdzie powinno, Uroboros bardzo miękkie szkło idealne do pracy niestety drogie, spectrum w zależności od koloru róznie potrafi się zachowywać. wszelkie szarości błękity i czyste biele sa jak by bardziej twarse (odczucie bo twardość mają taka sama ) i odłamują sie zdecydowanie trudniej niż kolory ciepłe. Powodzenia w zaklinaniu kolorów w szkle. Zajrzyj kiedys na warsztaty bo tak jak większość tutaj zaczynasz sam i masz mnustwo pytań a w naszej pracowni wiele z nich rozwieje sie juz u drzwi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2009, o 20:18 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam serdecznie. Michu masz dużo racji w tym co piszesz.
Ale spectrum nie jest taką bajką szkolną. Też potrafi pęknąć nie tam gdzie się chce, lub się przełamuje w innym w ogóle miejscu nie tam gdzie nacinałem n. p. ja.
Dziś miałem akurat taki przypadek pękło po linii cięcia i połowa ciętego zastała mi w ręku. W...łem się i jeszcze raz ciąłem.
Dokładnie obejrzałem szkło gdzie pękło w niechcianym miejscu- i okazało się że tak jakby niedolewka-skaza-słój w szkle.
Tak to jest z naszymi praktykami.
Cenna uwaga Micha na warsztatach na prawdę dowiesz się dużo ale również czytaj fora.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO