Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 01:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 grudnia 2007, o 23:03 
Witam
Mam pytania :-)
Jak powinna wyglądać powierzchnia szkła po oszlifowaniu?
Mam szlifierkę TwinSpin. Zdarza się że taśma po ocynowaniu i umyciu odkleja się pomimo dokładnego dociskania. Może potrzebna jest ściernica o drobniejszej strukturze?
Dlaczego miedziana patyna brudzi się na czarno?
Używam Patyny COM - miedziowa do taśmy Tiffany.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2007, o 00:02 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mycie i odtłuszczenie, albo taśma, albo stop lutowniczy! Może to truizm, sorki, ale po szlifowaniu mycie koniecznie z odtłuszczeniem (chemia). Wytrzyj i pozostaw do wyschnięcia. Przy wycieraniu i owijaniu staraj się nie dotykać powierzchni na której będzie przyklejona taśma, pominę kolejność dociskania, bo to stosujesz. Taśma o szerokości dającej ok. 1mm zagięcia na każdą ze stron, ale to już zależy od grubości i powierzchni szkła. Taśma z czarnym podłożem - wydaje mi się, ze jest mocniejsza i lepiej wygląda przełom szczególnie przy jasnym szkle. Moje lutowanie -stop 60/40 (cyna/ołów). Nie wiem, czy ziarnistość ściernicy ma tu decydujące znaczenie jeżeli dokładnie odtłuścisz szkło i dociśniesz taśmę.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2007, o 04:41 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marlena ma w 100% rację.

Rozbiję to jeszcze dokładniej:

- szlifowanie - masz 3 ziarnistości kamienia ( mówię o tych standardowych fi19) od niemalże polerki do gryzienia szkła. Jeśli Twoja powierzchnia (szkła) jest gładka i ma przekrój, krawędź prostą, lub ewentualnie zaokrągloną, nie wklęsłą to problem nie tkwi w szlifowaniu.

- więc może błąd techniczny w myciu. Choć jest to czynność, którą chciałbym zastąpić zmywarką:-) nie da się. Każda krawędź musi być umyta i przetarta w gorącej wodzie z Ludwikiem:). wytrzyj do sucha odczekaj i musi się przykleić, chyba że...

- Taśma (folia), której używasz jest przeterminowana, lub beznadziejnej jakości. jak nie...

- może za słabo dociskasz folię miedzianą - najpierw krawędź czołowa, później boczne,

ale Twój problem z przyklejaniem, bądź raczej z odklejaniem bardziej mi wygląda na:

- zbyt intensywny (żrący topnik), albo zbyt intensywne moczenie w nim.

Nie chciałbym zgadywać, ale taki problem najczęściej występuje, przy zbyt długim moczeniu (za duża ilość topnika oraz zbyt długie przebywanie w tym środowisku Twojego dzieła - czyli odłożenie do jutra w trakcie lutowania. Często się to zdarza szczególnie przy topnikach organicznych (olejowych). Zakładam, że nie przegrzewasz przy lutowaniu.

Problem z patyną wydaje mi się, że łączy się z poprzednim. Patyna "przyjmuje" się dobrze tylko na odtłuszczone, świeże powierzchnie. Jeśli patynujesz po kilku godzinach - już będzie inny efekt niż od razu po lutowaniu.

Napisz mi czy masz przekwity na lucie... czyli pleśń po jakimś czasie, czy pozostaje nieskazitelna.

Nie chcę poruszać tutaj tematów, że na wygląd patyny poza czasem, składem chemicznym ma również jakość spoiwa (Ostatnio testowaliśmy różne spoiwa o składzie 60/40. Wierz mi, że każdy lut miał inny odcień patyny), topnika oraz w końcu samej patyny, warunków jej przechowywania i sposobu jej nakładania.

Patyna to nic innego jak chemiczne utlenienie powierzchni lutu, czyli "postarzenie"... czasem jednak potrafi to zrobić za nas czas:)

Napisz mi koniecznie, czy w czymś pomogłem... jak jeszcze nie i wszystko powyżej robisz dobrze........ będziemy myśleć dalej:)

Pozdrawiam Cię kolorowo


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2007, o 10:32 
Offline

Dołączył(a): 3 września 2007, o 02:00
Posty: 84
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak, jeśli mogę coś dodać od siebie to ogromnie ważne jest mycie szkła przed jego oklejaniem... tu potwierdzam i podpisuję się obiema rękami... ciepła woda z ludwikiem i nawet nie trzeba płukać, tylko dobrze odtłuścić szkło no i dłonie, które potem mogą dotykać nieświadomie kraswędzi przy oklejaniu :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: j.w.
PostNapisane: 31 grudnia 2007, o 11:30 
Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Mycie, myślę żę już lepiej umyć nie mogę (ciepła woda + płyn).
Powierzchnia po szlifowaniu jest raczej chropowata i matowa niż gładka, ale to zależy również od szkła, tak sądzę.
Dociskam bardzo mocno, staram się nie dotykać części klejącej i klejonej.
Czy taśma jest złej jakości? Wszystkie materiały kupiłam w ARTS&HOBBY (Warszawa). Jaki jest termin przydatności użycia taśmy?
Nie zostawiam lutownia na drugi dzień, używam topnika ZWN - woda lutownicza do taśmy Tiffany i cyny LC60 Czy przegrzewam? To jedno trudno mi ocenić, być może. Jest jakaś nieprzekraczalna temperatura?
Mam stację lutowniczą Elwik, czasem podkręcam jeśli cyna kiepsko się topi.
Jeśli chodzi o patynę to problem jest tylko z miedzianą. Pleśni nie widzę. Robi się czarna zaraz po nałożeniu, co prawda nie na całej powierzchni. Czasem pomaga użycie delikatnej pasty polerskiej.

Spokojnie sprawdzę wszystkie wasze sugestie :-)

Pozdrawiam


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2007, o 11:58 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Co do taśmy - jest tylko jedna godna polecenia Ventura Tape (made in Ameryka)
Ostatnio Chińczycy zaczęli coś przy taśmach kombinować - może na taką właśnie trafiłaś. Będąc kiedyś w hurtowni, usłyszałem jak sprzedawca mówił do klienta -" Tak to jest, jak się chce zrobić coś z niczego. A mówiłem, żeby nie kupować byle czego. Teraz musisz świecić oczami przed klientem, bo Ci się witraż rozkleja. "
Jeśli chodzi o przegrzewanie - ja biorę to "na nos". Przy wydłużonym czasie lutowania taśma się przegrzewa i klej wydziela specyficzny zapach. Traci on w tym momencie swoje właściwości i dlatego może się wtedy tak dziać, jak opisujesz.
Lutować trzeba w miarę szybko i na bardzo dobrze przygotowana powierzchnię.
Cyna pokrywa wtedy folię na całej powierzchni, dobrze się rozpływa i nie trzeba lutownicą za bardzo operować w jednym miejscu, narażając je na przegrzanie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2007, o 12:03 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeszcze coś przyszło mi do głowy - czy przechowujesz taśmę w szczelnym opakowaniu (np. woreczku strunowym) tak, aby klej nie wysychał? Na temat patyny się nie wypowiadam, moja miedziana nie ciemnieje zaraz po nałożeniu i zmyciu resztek. Zarejestruj się na naszym forum i dziel własnymi doświadczeniami, będzie nam bardzo miło.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2008, o 23:02 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marlena napisał(a):
... pominę kolejność dociskania...


Szkoda Marlenko, że pominęłaś. Chętnie dowiedział bym się czegoś na ten temat.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 marca 2010, o 15:08 
Offline

Dołączył(a): 1 marca 2010, o 02:00
Posty: 1
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
witam jestem nowa na tym forum - wcześniej malowałam na szkle ale teraz chcę wypróbowac swoich sił i pomysłów w witrazu. moge powiedzieć, że pierwsze koty za płoty zrobiłam pierwsze kroki i potwierdzam z całą odpowiedzialnością DOKŁADNE MYCIE SZKŁA TO RZECZ ŚWIĘTA!!!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 marca 2010, o 00:37 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Gratulacje, znów jedna więcej zakręcona. Tak trzymać.
A powiedz mi czym malowałaś na szle.
Jest to temat, który bardzo mnie interesuje, tyle, że...
szukam wszelkich wskazówek by malować farbami, które wtapiamy w szkło.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO