Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 16:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 kwietnia 2009, o 11:42 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Narysowałem konstrukcję głowicy standartowego olejowego noża do cięcia szkła.
W celu ułatwienia cięcia, można zeszlifować czoło głowicy, poprawiając widoczność kółka tnącego.
Noże z wąską główką mają identyczną lub podobną konstrukcję.

Na http://amichalek.sloneczko.net/forum

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwietnia 2009, o 14:03 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
:D A co stoi na przeszkodzie by zeszlifować, albo zfrezować dolną jej część. Z szerokiej wyjdzie wtedy całkiem ładna wąska głowica, jak na nóż do witraży przystało :?: 8-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwietnia 2009, o 14:13 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A dlatego, że jest tam za mało miejsca na zeszlifowanie. Profesjonalne głowice są robione z kutego metalu, który jest bardzo mocny.
Jeżeli za bardzo osłabimy głowicę zwykłego noża, to może się uszkodzić, przy cięciu.

Osobiście wolę trzymać z boku głowicy środkowy palec. Nie wierci się na boki przy krojeniu.
Chodzi o widoczność kółka, a tył nie ma większego wpływu na cięcie.
Jest mi wygodniej ciąć szerszym nożem.
Uważam, że wąskie główki, to przerost kepskiej formy nad treścią :lol: .
Wąska główka jest wygodna podczas cięcia przy grubszym szablonie, ale kto tak wycina szkło? ;)

Przedstawiłem rysunek, aby osoby nie zorienowane, zapoznały się z jej budową i nie zadawały śmiesznych pytań.
Należy znać narzędzia, którymi się pracuje ;).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwietnia 2009, o 17:27 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wierzcie, lub nie, ale nigdy nie rozkręciłam noża i dotąd nie wiedziałam, jaką ma konstrukcję. Czytałam na naszym forum o problemach z wyciekaniem oleju lub wystawaniem kłaczków z głowicy. Kent, masz rację, należy znać swoje narzędzia, co nie znaczy, że rozkręcę szlifierkę, aby zobaczyć co ma w środku. Dzięki Kent za lekcję poglądową i dzięki, że przyszło Ci do głowy narysowanie noża.
Pa
Marlena


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwietnia 2009, o 20:58 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zdjęcia swojej szlifierki przedstawiłem na forum. Dla ciekawskich żaden problem.

W naszym fachu nie ma skomplikowanych narzędzi, raczej są skomplikowane osobowości, które starają się dać upust swoim artystycznym wizjom w szkle ;) . Oczywiście witrażowym :lol: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwietnia 2009, o 21:45 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
Całkiem niezły pomysł z tym zeszlifowaniem czoła główki :P
cholera nie wpadłem na to, albo bałem się uszkodzić noża,
ale czasem mi faktycznie zasłania niektóre cięcia i chyba się pokuszę...
i przejdę się na frezareczkę sfrezować ociupeczkę :mrgreen:
Dzięki za podsunięcie myśli :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 kwietnia 2009, o 00:31 
Offline

Dołączył(a): 11 stycznia 2009, o 02:00
Posty: 49
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
no to kuszące.chyba zrobie operacje na nozu. pozdrox


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 maja 2009, o 20:24 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
W tym wszystkim wydaje mi się że olej jest potrzebny nie do cięcia szkła lecz do smarowania ośki na której jest osadzony krajak (krążek). Rolą oleju jest smarowanie i dawanie poślizgu, oraz zapobieżenie zatarciu lub szybkiemy zużyciu częśći wirujących, które pracują pod obciążeniami, również przy ruchach posuwisto zwrotnych i obrotowe (krążek) i.t.d.
Gdyby ośka na ktorej jest krążek tnący nie była smarowana toby szybko się wytarła pomimo jej utwardzenia. Taki nóż szybko by się zużywał nie kółko,ale kółko by latało na boki.Dlatego do noży należy używać oleju technicznego nie terpentyny jak większość tak robi.
Kent jak rozbierałeś nóż to musi być coś jescze a mianowicie sprężynka jak również jakiś zaworek. Same włókana by nie uszczelniły oleju.
Przecież przed przyłożeniem noża do szkła głowiczka sprężynuje i wówczas wypływa olej w małych ilościach. Możliwe, że się mylę ale same włókna nie będą sprężynować.
Pozdrowienia kolorowe śle Albert.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 maja 2009, o 09:31 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zaworki dozujące olej mają różną konstrukcję i lokowane są w różnych miejscach, zależnie od producenta. Nie rysowałem tego mechanizmu, aby nie zaciemiać rysunku.

Co do techniki smarowania, to włóknina hamuje wypływ oleju, który po dociśnięciu noża do szkła - dzięki otwartemu w tym momencie zaworkowi - i swobodnym przepływie oleju do głowicy.

Ośka jest smarowana przy okazji i nie jest rolą oleju tylko jej smarowanie. Olej ma smarować kółko, nacinające delikatną rysę na szkle, ułatwiać poślizg kółka, tłumić mikroskopijne odpryski szklane i chronić kółko przed szybkim zużyciem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 maja 2009, o 18:50 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To co piszesz to jest prawdą w 50% ponieważ olej nie pomaga w cięciu szkła, oczywiście hamuje odpryski powstające w czasie nacinania.
Gdyby olej smarował kółko i powierzchnię szkła nigdy by się nie zarysowało szkło. Jednak jest smarowana powierzchnia po przecięciu, ale rolą kółka jest przecinanie monekuły szkła, to znaczy przecinanie wgłębne po linji styku z kółkiem, olej nie dochodzi w momencie styku kółka ze szkłem, ponieważ jest wypierany przez kółko.
Jak przecina się szkło to spróbuj po rozłamaniu spojrześć na miejsce nacinania wówczas zrozumiemy dokładnie pracę noża i stosunek twardości kółka do monekularnej struktuty szkła.
Takie coś ładnie wygląda pod mikroskopem, ale aby bardziej było jasne wystarczy obejrzeć to pod lupą.
Tak na marginesie diamentu nie smaruje się a jest ten sam efeky, również jest bardzo duża gama noży bez smarowania olejowego.
Proszę mojej wypowiedzi nie traktować jako złośliwość, tylko tak się ma sprawa w/g zasad i prawideł podawanuch w literaturze fachowej.
pozdrowienia kolorowe śle Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO