Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 16:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 402 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 41  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2009, o 18:16 
Offline

Dołączył(a): 17 czerwca 2009, o 02:00
Posty: 14
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Taaaaaaaaaak widzę, że skojarzenia jak najbardziej u Panów poprawne ;) Mokre koszulki górą :D i to niekonieczne żółte :mrgreen:


@Kent
zdjęcia pieca wrzucę jak go odpalę i coś w nim wypalę - czyli jak go przetestuję. Jestem szurnięta i jak mi coś nie wyjdzie, to rozwalam to na drobne kawałki, żeby nie było świadkiem mojej porażki :D:D Tym niemniej nie uchylam się od wrzutu. Rzeczywiście mam tabele z fazami wypału, tylko tak jakoś los chciał, że mam: Bulslseye'a, Spectrum, System 96, Libensky i Brychtowvą, a nie mam BAOLI, a w to szkło na próbę weszłam. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak się ustawia fazy przy BAOLI, a co z Floatem? Może analogicznie do któregoś procesu, ale do którego? I druga sprawa - niedokładnie wiem jak czytać te tabele, bo niestety braki języka znowu dały znać o sobie . Czy jeżeli mam fazy dla określonej grubości szkła, to jest to grubość sumaryczna warstw, czyli jak nałożę na siebie 2razy po 4 mm, to wypalam według faz dla 8 mmm? A jak modyfikuje procesy sam Float? Jeżeli na kolor nałożę Float, co jaki cykl stosujemy? A tak wogóle to pracując na Walkerze stwierdzam, że mam chyba jakieś dziwne te tabele. Trebor wrzucił w swojej galerii fotki, na których np. widzę z 590 do 790 w 1' z 810 do 530 w 1'. Ja u siebie mam napisane " najszybciej jak to możliwe" :-) Fajne Nieprawdaż? No i u mnie średnio rozwinięty cykl to jakieś 5 kroków. A co się robi jak wymiary projektu przekraczają wskazane w tabeli w pozycji oznaczonej jako szerokość szkła - są poniżej lub powyżej, albo wypalam mniejszą ilość warstw, niż wskazane w cyklu? W Spectrumie mam np. w rubryce " grubość szkła" tylko pozycję "powyżej trzech warstw". Wiem, że trzeba trzeba zrozumieć filozofię wypału szkła i trzeba nauczyć się czuć to szkło, ale ..... Muszę od czegoś zacząć. Czy mógłby mi ktoś zczytać to co macie zaprogramowane Wy w swoich super profesjonalnych piecach. Czy wymiary komory mają jakieś znaczenie? Moja ma 45na 45 na 30.


@Semi
dzięki za przybliżenie mi podziału forum. :-) Uciekł mi gdzieś wątek z Przedstawialnią, ale zajrzę do niego.


Ja naprawdę przejrzałam forum, zanim napisałam pierwszy post. Mam po 3 razy więcej przeczytanych tematów niż każdy z Was :D Co oczywiście nie świadczy o niczym więcej, niż o tym, że zapoznałam się z każdym z Was i poruszanymi przez tematami, zanim sama się odezwałam :* Już dawno nauczyłam się cenić dywagacje i wymianę uwag praktyków ;)


Ponawiam prośbę - czy mógłby mi ktoś udostępnić gotowe do zaprogramowania cykle? Zdaję się na opinię specjalistów co do ich specyfiki (ile i jakie - czyt. najpowszechniej stosowane w przypadku drobnicy i małych form użytkowych np. patery i misy). wszelkie pliki z instrukcjami dotyczącymi obsługi programatorów z forum już są przestudiowane, ale teraz po prostu potrzebuję PODSTAWOWYCH DANYCH do zakodowania, bo tak jak pisałam mój sterownik będzie składany i programowany od zera.

A wogóle to możemy się przenieść z tym wątkiem do działu "Jak działa sterownik pieca" - wasza wola. Ja napisałam znowu tu, żeby nie pogubić się ze wszystkim :-) Ach te blondynki :D


Witaj Fagonio :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2009, o 19:59 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
No to już wiemy, że mokre podkoszulki górą, że mogą być niekoniecznie żółte :P to znaczy mogą być zielone :mrgreen:
Fajnie, że masz poczucie humoru, bo to ważne Meg.
Myślę... i wiem, że wypałem zajmuje się Trebor i Fagonio więc na ten temat najwięcej oni Ci powiedzą.
Kent ma potężną wiedzę na ten temat, ale jest w trakcie budowy pieca (a może już finiszuje?).
Każdy w większości sam próbuje metodą prób i błędów i pomimo mocnego podparcia w teorii różnie z wypałem bywa.
Ja też dopiero zaczynam budować piec, więc niewiele Ci pomogę :cry:
Pozdrawiam i zdradź nam skąd jesteś.....? ale jestem wścipski :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2009, o 21:50 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Meg, przekazujesz taką ilość informacji, że już chyba się pogubiłem i nie wiem o czym pisać. Taki łepski to ja nie jestem, żeby władać jednocześnie tyloma mieczami.

Aktualnie zbieram informacje dotyczące wykresów wypału z różnych źródeł i upycham to wszystko w Excelu. Chcę z tych danych utworzyć program (w Excelu), który będzie miał możliwość wyboru wszelkich danych do wypału. Ale jest to koronkowa praca i nie wiem, czy mi się szydełko nie stępi :lol:. Na razie jestem w fazie prób i obłędnej nadziei.

Znalazłem w sieci prosty program do wizualizacji wykresów i ustawiania różnych rodzajów programatorów z ogromną bazą parametrów szkła.
Kosztuje ~40 Dollars, w wersji ściągalnej tzn. bez przesłania go droga pocztową na CD, tylko ściągając go od twórcy przez internet. Mam jego ograniczona wersję trial (30-dniową) i testuję go.
Nie wszystko mi się w nim podoba, ale na początek zmaganiań z niemocą, wystarczy.

Tu jest link: http://www.technicow.com/EZF.html

Odnośnie stapiania kilku warstw szkła, to gdzieś wyczytałem, że kładąc na sobie 2 szkła, oblicza się grubość całkowitego szkła jako 1,5 grubości.
Przy 3 szkłach 2,5 grubości, itd. ;) . Zawsze pół grubości mniej. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2009, o 23:15 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Witaj Meg
Właśnie dzisiaj siadłem dłużej i wpadłem na Ciebie.
Cieszy mnie to, ze też złapałaś bakcyla.
Zanim zacznę powoli odpowiadać na Twoje pytania, to chciałbym Cię "wykorzystać"
Z tego co piszesz znasz angielski - bo latałaś po anglojęzycznych forach. Potrzebujemy takiego kogoś, to w miarę by rozumiał co się pisze i napisał.
O terminy fachowe się nie martw bo to akurat znamy. Jest chyba w dziale biblioteka "Słownik tematyczny" - tam znajdziesz określenia słów fachowych i nieudolne nieraz nazewnictwo polskie.
Oczywiście nie jest to wszystko, ale w miarę czasu i pytań możemy to ciągle uzupełniać. Więc jeśli nie znasz jakiegoś zwrotu - pisz a my postaramy się to wyjaśnić i dodać do słownika.

No , może do rzeczy:
Najpierw szkło, bo z tego robimy nasze cacka.
Skąd wzięłaś to Baoli?, to rzadkie szkło. Najbardziej popularne jest Bulseye, Spectrum i Uroboros, ale...
w naszym kraju są one dość trudno dostępne , a o mile to ceny zabijają. Lepiej je samemu sprowadzać i to z USA a nie z Europy bo znacznie taniej.
Przemyślałem temat, a że jestem po trosze technikiem, więc wymyśliłem tak: czemu nie nasze szkło i szkło, które mamy pod ręką.
Jestem ze Śląska i tu mamy w zasadzie jedną hurtownię w Sosnowcu, więc kupuję szkło takie jakie mają, a że najwięcej mają Spectrum to kupuję Spectrum.
Tu mała dywagacja: piszesz o szkle system 96. Przeczytaj dokładnie wątek "COE - współczynnik..." w dziale Restauracja.
Dowiesz się dużo o COE i co to jest, i jakie ma znaczenie dla fusingu. System 34, 90, 96 czy 104 to współczynnik COE i wiele form produkuje takie same szkła ale z rożnym COE.
Wracajmy do szkła. Żeby wypalać szkło trzeba mieć szkło to takim samym lub bardzo podobnym (+- 1) COE. Nie ważne jakie to szkło byle było jednej firmy i miało to samo COE. ;)
Żeby nie mącić , niech na razie ta teza jest prawdziwa.
Przy innej okazji do tego wrócimy.
Czyli wiesz już wszystko (ha, ha) o szkle. Teraz wypał, a raczej krzywe wypału.
Chcesz gotowe recepty. Jak poszukasz na naszym Forum to tam kilka wskazówek znajdziesz.
W wypale szkła najważniejsze są 2 punkty w przedziale od ~450 - 540 stC. To jest dolna i górna granica stresu szkła. Ten zakres należy w szczególny sposób potraktować.
Poniżej i powyżej to już dowolna twoja interpretacja.
Jeszcze niedawno posługiwałem się wykresami z książek, ale z czasem gdy zdobywałem doświadczenie, te wykresy znacznie modyfikowałem. Dzisiaj nie przypominają już tamtych pierwszych książkowych wykresów.
Dobrze jest w tych krzywych uwzględnić fazy szkła - też jest wątek, chyba coś pisałem a Kent zrobił wykres.
Nie dam Ci więc gotowych wykresów - bo miałabyś do mnie pretensje, ale chętnie odpowiem na każde Twoje pytanie, o ile będę znał odpowiedź.

Teraz zajmijmy się informacjami podanymi odnośnie faz wykresu w angielskojęzycznych książkach.
Oni z natury lubią albo wszystko katalogować ( jak program o którym pisał Kent powyżej), albo utrudniać, ale do rzeczy
Oni piszą najczęściej tak:
faza x - np od 250 st i wzrost temp o 15 st na minutę
następna faza to: 450 st i wzrost....
Po pierwsze musisz to wszystko przeliczyć z Faranhaita na Celcjusza no i liczyć. Weź kalkulator i dziel róznice 450 - 250 przez te 15 st/min i będziesz znała długość ogrzewania w tej fazie. Skomplikowane - prawda?
Ja dostałem sterownik, gdzie jest to po polsku a więc bardzo łatwo zaprogramowane, ale o tym przy okazji.
Sam wypał zależy od kilku czynników, a więc
- od rodzaju szkła
- wielkości i grubości szkła ( lub warstw)
- i efektów jakie chcesz uzyskać. Jak pomnożysz te trzy wielkości przez x możliwości to uzyskasz kilkadziesiąt krzywych wypału.
Z czasem dojdziesz do takiej wprawy, ze tylko pomyślisz i będziesz wiedziała jaką krzywą zaprogramować, a i tak... nie zawsze wyjdzie. Ostatnio miałem taką wpadkę, aż wstyd się przyznać.

wracamy do Twoich wiadomości.
ONI podają takie określenia - najszybciej jak tylko można. To dotyczy kilku możliwości - grzania lub chłodzenia.
Przy polerowaniu szkła w piecu jest taka faza, że trzeba dogrzewać w pewnych zakresach temp - najszybciej jak tylko można. Najczęściej to oznacza piec na full, ale znów nie zawsze, no i chłodzenie. Jest taka faza szybkiego schładzania lub hartowania szkła, ze "zjeżdża się o kilkaset (nawet) stopni w ciągu kilku minut
(5 ,10). Jak to zrobić? najlepiej otwierać piec - nie dłużej niż kilka sekund - jedno otwarcie i tka tyle razy aż dojdziesz do temp 540 stC

Myślę ze na dzisiaj tyle. Dużo, szybko i chaotycznie, ale ci poszerzy obszar wiedzy, którą musisz pozyskać.
Teraz pytań kilka do Ciebie.
- Jakie masz książki??
- Na których forach przeglądałaś wiadomości??
- skąd jesteś ( to pytanie semi...), bo może wpadłabyś na Zjazd. Mielibyśmy o czym pogadać.
- pomijając, że wg mnie masz za mały piec, jeśli chcesz się zająć tym profesjonalnie, ale do zdobycia doświadczenia wystarczy,
co chcesz na początku robić? bo wymiary komory ograniczają cię do co najwyżej 40 x 40 cm, ale na początek zacznij od małych rzeczy. Może próby
zacznij sklejać małe kawałki i po kilka warstw na raz 3, 3 4
Zapisuj wszystko skrupulatnie. Przykłady i dobre i złe opisuj i zostawiaj do porównania. To tyle praktycznych rad na początku

pozdrówka Trebor

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2009, o 23:23 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Olek co z wypadem na Zlot. Miłoby było się spotkać i pogadać w realu. Ja będę w piątek i pól soboty.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 czerwca 2009, o 00:39 
Offline

Dołączył(a): 17 czerwca 2009, o 02:00
Posty: 14
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ave

wdzięczna jestem za odzew. Żebyście nie cierpieli niepotrzebnie katuszy - Lublin kłania się :D
BAOLI - przyciągnęłam z Gdańska z Kortexu. Po tym jak je sprowadziłam, doczytałam się, że Trebor ma hurtownię w Sosnowcu i postanowiłam, że następnym szkłem jakie wypróbuję będzie właśnie Spectrum. Wątek z COE przetrzepałam dokładnie, bo dodatkowo było to pierwsze niezrozumiałe pojęcie na jakie natknęłam się przeglądając tekst na witrazesc com pl i w tekście angielskim. Drugim była dewitryfikacja. Też fajne słowo :P Szkło System 96 w moim tekście to jest nazwa szkła tak jak BAOLI (system96 com). Piec jest mały, bo nie wiem, czy poradzę sobie ze wszystkim i czy naprawdę znajdę się w tym, więc do prób postanowiłam zrealizować niskobudżetową inwestycję. Jeżeli poradzę sobie, następne 2 piece będą wielkogabarytowe, w tym z komorą do wytopu niemalże szkła budowlanego. Nie przeraża mnie cała technologia liczenia czasu trwania faz, bo to jest cholernie logiczne. Przeraża mnie ilość możliwości przy wyborze krzywych wypału. Ja coś przecież muszę wrzucić do tego sterownika!!!!!!! I właśnie proszę o takie gotowe krzywe - tych kilka przykładowych, które macie w swoich sterownikach na wyjściu lub doprogramowaliście sami i najczęściej stosujecie do drobnicy i ceramiki użytkowej. OK rozumiem, że różne efekty - formowanie, stapianie, wtapianie wymagają różnych temperatur, różne grubości szkła też warunkują zmiany, ale jak Wy sobie (nie będę paluchem pokazywać Trebora) z tym radzicie? Powtarzam - muszę mieć jakieś gotowce, żeby móc je modyfikować. Każdy z Was coś miał w tym swoim sterowniku na wyjściu. Nie dam rady mieć do kogoś pretensje, jeżeli podacie mi coś wyjściowego, bo startuję od 0 :D
@ Trebor - moje pierwsze pytanie - BAOLI można wytapiać analogicznie do czego?
Bazuję na Contemporary Warm Glass Brada Walkera, przeglądałam Introduction to Glass Fusing i Fuse it. Forum - warmglass com. Niestety jestem na tyle ułomna z angielskiego, że dokonywałam tylko translacji i trochę minęło, zanim przyswoiłam sobie specyfikę języka fusingu i przyzwyczaiłam się, że "mold" to jest "forma", a nie "pleśń", jak to tłumaczył translator. Nie logowałam się na tym forum. Po prostu namiętnie czytałam i oglądałam, oglądałam, oglądałam. Jestem okropnym wzrokowcem i wszelkie fotki bardzo działają mi na wyobraźnię. A dodatkowo preferuję farby i pędzelek zamiast proponowanych tu program graficznych (popieram Dawida o ile pamiętam), więc cała jazda była niesamowita.
Bardzo mnie ciągnie, żeby Was poznać, ale za późno dowiedziałam się o terminie Zjazdu i nie dałam rady zmienić planów, które pokryły mi się z terminem Zjazdu.
@ Kent - dzięki za "pół grubości mniej" i link. Program przetrzepię, a jeżeli obydwoje dojdziemy do wniosku, że może warto zakupić go, to chętnie podzielę koszty. Czy ten Twój Excel jest ew do zerknięcia?

Idę spać i obiecuję, że to mój ostatni taki wielki post ;) Ze streszczeń zawsze miałam pały :P Wuwy macie bez kropek, bo mi jeszcze nie dopuścił adresów stron w poście.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 czerwca 2009, o 08:02 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor, wpadnę na zjazd na parę godzin. Pewnie w sobotę przed południem.
Mam zamiar udać sie do W-wy po szkło i chcę złączyć ten wyjazd z powrotem z W-wy. Hurtownia jest czynna od 08:00. Wpadam po szkło i wracam przez Jeziorka :-)
Meg, Cieszę sie, że jesteś z Lublina, bo to blisko Radomia, gdzie ja jestem. W tej dziedzinie potrzebne nam są częste kontakty i wymiana doświadczeń. Robienie fusingu na zasadzie prób i błędów zaczyna być kosztowne i zniechęcające.
Kent, Podejrzewam, ze Twoje opracowania to będzie rewolucja w informacjach dot. fusingu. Nie spotkałem jak dotąd wiele informacji na ten temat. A na stronach w Polsce nie ma nic!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 czerwca 2009, o 08:06 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Hi Mag
Zacznę od książki. mam ją.
I fakt, wg mnie nie jest ona szczegółowa. Ja uczyłem się wypału z Warm Glass Philipa Beveridge i spółki. Tam są opisy i wykresy. Żebyś miała pojęcie o czym piszę zajrzyj tu:

https://zakrecona-galeria.pl/galeria/ma ... ng/&var2=2
Tu masz kilka wykresów. Od nich zaczynałem i z czasem je modyfikowałem w zależności od : skąd kupiłem szkło lub jakie kupiłem.
Pisze tak bo pracuję również na floacie (szyba okienna).
Pracuję też od czasu do czasu ze szkłem z Chin, bez znajomości COE. Po prostu robię rożne wygibasy by się udawało, bo w przeciwnym razie COE daje znać o sobie i wytop pęka lub nawet odpryskuje.

Gdyby były mało czytelne (te wykresy) to napisz, zrobię lepsze skany,

Skoro masz już Baoli to na razie pracuj na nim.
Ja bym zrobił tak, W czasie jednego wypału wkładałbym 2 - 3rodzaje szkieł, często łączył je z sobą (robiłbym próbki) i zobaczyłbym jak to by wyszło.

Na razie zacznij wypał wg wypału z tej książki (WG).

Wiesz co mi brakuje? właśnie zdolności do pędzla.
Nawet zatrudniłem(!?) dziewczynę, która uczy się malować na szkle farbami do fusingu (męczarnia). Jak już zdobędziemy doświadczenie to opiszemy co i jak.
Malować zaczynamy na floacie. Staramy się by namalowany obraz był za jednym razem a nie każdy kolor osobno, jak robi się w witrażownictwie (starym) .
A wiesz jakie cuda można robić malując szkło?
Ja jak na razie jeszcze się uczę. Głownie robię wisiory i z tym w zasadzie nie mam już problemów, ale przy każdym wypale dodaję jakąś próbę i sprawdzam co z tego wychodzi, a wychodzą przezabawne ( czasem) rzeczy.
Zacznij od przemyślenia co chciałabyś robić. Wtedy pomyślę jaką krzywą ci podpowiedzieć. Naucz się dobrze tego i rób następne próby przy okazji.

Dla mej ciekawości : jakiej mocy masz piec?

Sterownik do pieca.
Z tego co wyczytałem na tym forum to są rożnego rodzaju sterowniki do programowania wypału. Nie myślę o producentach, tylko o rodzaju programowania.
Ja mam bardzo prosty, twierdzę, że najprostszy jeśli chodzi mi programowanie.
W moim jest 40 kroków programowania. Mogę zacząć od kroku który sobie wybiorę, więc mogę zaprogramować kilka rodzai wypału.
Jeden wypał to od 9 - 13 kroków
w każdym kroku określam wysokość temperatury do jakiej ma piec dojść na końcu kroku oraz określam czas dojścia. Sterownik sam przelicza krzywą. W razie stałej temperatury (wygrzewanie) podaję końcową temperaturę taką samą jak na początku kroku a czas jaki potrzebuję.
Ostatni krok zakańczam komendą END.

Nie odpowiedziałaś o znajomości języka angielskiego, bo moze podrzucałbym ci skany z książek a Ty byś mogła przetłumaczyć. Umieścilibyśmy to w dziale Biblioteka dla dobra OGÓŁU !!!
pozdrowionka. Trzymaj się i tak trzymać. Im więcej nasz fusingowców praktykujących tym lepiej bo więcej będziemy mieli doświadczeń.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 czerwca 2009, o 10:04 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witamnisko :lol:

Uważam, iż, aby rozpocząć przygodę z fusingiem, należy zaopatrzyć się w odpowiednie książki.
Inaczej człek się bezustannie miota i jest to istna Golgota :? .

Mam m.in. te wszystkie książki, o których piszecie. Obie są podobne.
Warm Glass - o której pisze Treborek - jest lepsza pod względem wizualnym, co jest b. pomocne na początku szklanej drogi.
Contemporary Warm Glass - jest mniej urocza dla oka, ale zawiera trochę innych cennych informacji.
Obie te książki należy zaliczyć do elementarza pierwszoklasisty.
Bardziej zaawansowane książki, poradniki, czy DVD ze skomplikowanymi sztuczkami na szkle, to kwota 300-800 $.
Może kiedyś będziemy takie wydawali :lol: .


Odnośnie tego programu - o którym pisałem - to robię sobie bazę danych(w MS Accessie, w Exelu tylko ćwiczę), z rozpoznanymi już wykresami wypału i jednocześnie z możliwością dopisywania swoich wykresów i doświadczeń w tym zakresie. Dobuduję tam możliwość dopisywania notatek do każdego doświadczenia, odnośnie uwag, rodzaju i grubości szkła itp. , oraz wklejania zdjęć z efektów wypału.
Nie mam miejsca na przetrzymywanie opisywanych flamastrem niewypałów, w celu późniejszej identyfikacji z wykresami.

Czyli, wybieramy rodzaj wypału, pokazuje się zdjęcie(mojego doświadczenia z tym wypałem), wprowadzony opis, tabela poszczególnych segmentów wybranego cyklu, oraz graficzny wykres.
Na wykresie (jako tło) zaznaczone są miejsca poszczególnych, newralgicznych obszarów przy ogrzewaniu szkła.
Fajną sprawą jest możliwość przemieszczania myszą poszczególnych węzłów wykresu i w ten sposób automatyczne korygowanie danych w tabeli lub na odwrót.

Może jest to przerost formy nad treścią - jak w grze wstępnej :lol: - ale posiadam komputerowy sterownik pieca, więc i tak muszę wklepywać ręcznie wszystkie dane. A teraz zaznaczę tabelkę wybranego wypału i wkleję ją pezpośrednio do programu sterującego piecem, wciskając - START.
Nie znoszę zbędnej papierologii, za.... wyjątkiem banknotów :lol: .

Czyli moja codzienna praca, przeradza się w bezgraniczny pracoholizm.
Dlatego zapisałem się do klubu FFF - Forum Fajnych Filantropów ;) .

Pozdrawiam

P.S.
Tu jest fajny przelicznik temperatur: http://kalkulator.jednostek.pl/temperatury/

Meg:
Co do pieszczot mojego Exela, to jak wszystko usystematyzuję wizualnie i skompiluję, pokażę zrzut zdjęcia na Forum.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 czerwca 2009, o 17:04 
Offline

Dołączył(a): 17 czerwca 2009, o 02:00
Posty: 14
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
@Trebor
jestem nieanglojęzyczna. Mam pasywną znajomośc języka i posiłkując się translatorem (google górą :-) ) jestem w stanie w dużej części zrozumieć tekst. Nie dam rady tłumaczyć większych tekstów bez ogromnego nakładu czasu, a w pisaniu na forum raczej nie pomogę. Na razie. Od września wdrożę intensywny kurs i może wtedy. Piec ma mieć moc 5kW. Wzorowałam się na specyfikacjach gotowych piecy i dobraliśmy taką. Idę porobić notatki z Twoich fotek.
Do Lublina zapraszam Wszystkich :-) Na razie towarzysko, a później do wspólnych eksperymentów. A jeszcze później, mam nadzieję, że dacie się namówić na poprowadzenie warsztatów dla dzieci, które kiedyś chciałabym zorganizować. Takie małe marzenie. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 402 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 41  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO