Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 18:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 września 2009, o 15:42 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ten temat zawiera dość dużo znajomości podstaw rysowania i grafiki i.t.p.
Jest to temat bardzo prosty jak sznurek w kieszeni. Należy znać tylko kilka podstawowych zasad nanoszenia farb na szkło. Jakiego należy użyć szkła oraz farb i różnego rodzai pędzelków.
Jeżeli do mycia szkła będziemy używać oleju to nam wyjdzie efekt zaskakujący, taki sam jak szkło będziemy malować farbami do ceramiki.
Zaskakują mnie wypowiedzi niektórych osób. Wiadomą rzeczą, że ceramika wypalana jest w innych temperaturach szkło w innych. Szkło ma inną porowatość, glina inną przyczepność zatem jest w ogóle inna? gdzie sens gdzie logika. Motyka i księżyc.
Jeżeli chce się tylko uzyskać malunek na szkle można zastosować specjalne farby do tego przeznaczone, które bez wypalania utrzymają się na szkle, nawet podczas zmywania w zmywarkach automatycznych, jaka trwałość wiekowa tych farb jest nikt nie potrafi określić ponieważ jest to wynalazek XX wieku. Natomiast zatapianie farb w szkle jest wynalazkiem z przed kilku tysięcy lat i trwały do dziś jak się nie potłukł te wyroby, Panowie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 6 września 2009, o 16:26 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
albert235 napisał(a):

Zaskakują mnie wypowiedzi niektórych osób. Wiadomą rzeczą, że ceramika wypalana jest w innych temperaturach szkło w innych. Szkło ma inną porowatość, glina inną przyczepność zatem jest w ogóle inna? gdzie sens gdzie logika. Motyka i księżyc.


Rozumiem że pijesz do mnie bo to ja pochwaliłem się ze zastosowałem szkliwa ceramiczne do szkła. :D
I może zdziwi cię to co teraz powiem, ale niektóre efekty są bardzo obiecujące i będę to jeszcze testował.

Mógłbyś jakoś konkretniej rozwinać swój post? Jestem bardzo zainteresowany ideą malowania szkła. Napisz jakich farb używasz, jakie stosujesz do nich medium, w jakich proporcjach. Używasz barwników kryjących czy transparentnych? Ja z tymi ostatnimi mam trochę problemów. Na jakie temperatury masz farby? Malujesz powierzchniowo czy na "sandwich"?
Opisz na czym polega ten zaskakujący efekt jeśli myjemy szkło olejem. Jakim olejem? I co dalej po tym umyciu? Chodzi ci o efekt "crackle"?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 września 2009, o 17:03 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
czytaj uważnie a zrozumiesz.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 września 2009, o 17:13 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Czytałem twój tekst. Jest bardzo ogólnikowy. Nie ma w nim odpowiedzi na moje pytania a jeśli są powiedz mi gdzie bo nie widzę.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 września 2009, o 21:16 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Panowie, panowie.
No ale do rzeczy.
Nie jestem artystą malarzem. Jeśli to z pytaniami do Micha, on organizował kurs rysunku, tam się o tym dowiecie.
Jam tylko niedouczony praktyk.
Wierzcie mi nie znam farb niezmywalnych bez wypału powyżej 550 stC.
Używałem już wszystkich dostęnych na naszym rynku (mam ich pełną szafę ).
Jedyne farby , które nie zmywają się to wtapiane w szkło. Wtapianie zależy od wysokości temperatury. Im niższa tym to wtopienie jest mniejsze.
Stąd farby są produkowane w zależności od wysokości temperatury.
Ja używam farb z instytutu i z Częstochowy (Print glass). Są to farby w zasadzie powyżej 700 st C. Ja je stosowałem już od 650 st C.
Im wyższa temp tym lepiej wyglądają na szkle.
Używam ich także do płomiennego szkła. Wsadzam roztopione szkło do farby zmieszanej z pyłem szklanym w celu nadania lub zmiany koloru obrabianego szkła.

Co do samej techniki malowania na szkle to mniej się mogę wypowiedzieć bo nie maluję.
Na początku malowałem szyby we wzory nieregularne i to robiłem tymi farbami, a do pokrywania powierzchni szkła używałem: areografu, pędzli, gąbki, lub wręcz polewałem szkło farbą. Powiem szczerze, ze piękne szybki wychodziły gdy malowałem farbami do wypalania w piecu czyli 150 - 160 stC, ale jak już pisałem te farby odchodzą mniej lub więcej po potraktowaniu ich wodą.

Farby transparentne dla mnie są mniej przydatne, ale ich używam, tyle, ze pokrycie jest w granicach 20 - 30%. Często mieszam te z z kryjącymi by uzyskać efek większej pół przezierności.
Najtrudniejsze jest pokrywanie szkła kilkoma warstwami.
bo nawet wyschnięta warstwa rozpuszcza się natychmiast po nałożeniu następnej farby.
Co robić? moje dziewczyny stosują rożnego rodzaju media. Te olejowe nie rozpuszczają się pod wpływem medium wodnego. O szczegółach będę mógł napisać po wakacjach (uczelnianych) jak wróci Basia.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 września 2009, o 21:37 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Euble jak stosujesz jakieś farby to najpierw napisz o nich co wiesz a następnie pytaj. Wiedza Twoja jak widać jest duża, ale nie chcesz wypowiadać się na forum o tajnikach,tylko wówczas jak już widzisz że dany temat zostało poruszony i jest znany również się wypowiadasz.
Co do oleju to wiadomą rzeczą jest że żadnej powierzchni olejem się nie odtłuści tylko natłuści-przenośnia.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 września 2009, o 22:11 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Albert.
Jak byś czytał moje posty (nie tylko w tym dziale) to doczytał byś się jakie jest moje doświadczenie z farbami. To ty otwierasz nowy wątek i piszesz enigmatycznego posta w którym praktycznie nie ma żadnej treści a na zadane konkretne pytania unikasz odpowiedzi. W taki sposób to ja mogę nawet o fizyce kwantowej pisać.

Teraz też zamiast odpowiedzieć na pytania odbijasz piłeczkę i swoją wiedzą jakoś się nie dzielisz.
Zadałem ci pytanie na czym polega wspomniany przez ciebie zaskakujący efekt a w odpowiedzi czytam "Co do oleju to wiadomą rzeczą jest że żadnej powierzchni olejem się nie odtłuści tylko natłuści-przenośnia."
No, że też sam na to nie wpadłem....

Resztę moich pytań po prostu zignorowałeś. Trebor cię wyręczył, za co jestem mu wdzięczny.

O moich doświadczeniach z farbami napiszę jak będzie o czym. Na razie zrobiłem jedną próbę i w innym temacie napisałem jaki mam z nimi problem.
Jak mi coś wyjdzie to i fotki zamieszczę bo w przeciwieństwie do niektórych piszę o rzeczach o których mam przynajmniej minimalną wiedzę i jakiekolwiek doświadczenie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 10:18 
Offline

Dołączył(a): 7 lipca 2009, o 02:00
Posty: 187
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Chłooopaki, znowu drzecie koty?
Dajcie już spokój. Albert wpisuje w post swobodne myśli. Czasem bardziej,czasem mniej treściwe. To nie jest jednak książka-poradnik tylko forum , kto chce to czyta , kto nie chce nie czyta. I po kłopocie.:-)
A prywatne zatargi najładniej chyba jednak załatwiać poprzez PW.

P.s. Euble... widać ,że jesteś zapalony i osiągasz wspaniałe rezultaty, ale wyluzuj trochę:-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 10:24 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
Troszkę wygląda mi to na ..... :? przyszłe obietnice wyborcze
kononowicza... :mrgreen:
nie mam "łapki" do malowania - może to i dobrze :-)
Euble może pewniejsza jednak książka.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 11:27 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Neshka napisał(a):

P.s. Euble... widać ,że jesteś zapalony i osiągasz wspaniałe rezultaty, ale wyluzuj trochę:-)



Po prostu myślałem że Albert wie o czym pisze więc się próbowałem dopytać. Traktuję to forum jako skarbnicę wiedzy i takim chciał bym je widzieć. Sądziłem że post Alberta jest enigmatyczny nie dlatego ze nie ma wiedzy i doświadczenia, ale dlatego ze ma taki sposób pisania. Dlatego zadałem mu kilka pytań na które, gdyby miał jakąś wiedzę, z łatwością by odpowiedział.
Bo w końcu pytanie jakich farb używa, czy w jakich temperaturach wypala nie są chyba jakoś szczególnie trudne dla kogoś kto choć raz miał do czynienia z tematem?
Ale okazuje się że Albert nawet na tak proste pytania nie potrafi odpowiedzieć. Tak jak z tym pytaniem na czym konkretnie polega efekt malowania olejem. Podejrzewam że chodzi o efekt crackle, ale to Albert powinien to wyjaśnić, skoro o tym pisze.

Ponieważ jako jedyny (chyba?) na forum testowałem szkliwa ceramiczne na szle metodą fusingu i napisałem o tym, aluzja Alberta cyt. [...] gdzie sens gdzie logika. Motyka i księżyc. [...] była skierowana do mnie. Nie jestem osobą kierującą się logiką w działaniach "artystycznych" - jeśli czuję ze coś może dać fajny efekt to i zupę ogórkową będę wypalał ze szkłem. A jeśli ktoś w ten sposób krytykuje czyjeś doświadczenia, jasne dla mnie jest że ma do tego jakieś podstawy. A Albert najwyraźniej nie ma. A szkoda bo chciał bym z kimś o tym pogadać.
Pomijam wręcz niezbyt miłe potraktowanie mnie jak przygłupa który nie umie czytać ze zrozumieniem i na zadane pytania wali tekstem" cyt. [...]czytaj uważnie a zrozumiesz.[...]. Co mam niby z rozumieć? Że do barwienia szkła używa się farb do szkła?

Lubię rzeczowe dyskusje z osobami które wiedzą o czym piszą. Sam też tak robię. Jeśli pisałem o wpalaniu metali i liści to były to moje doświadczenia poparte zdjęciami. Żeby każdy użytkownik zainteresowany tematem widział jak to wygląda i miał krótszą drogę w swoich doświadczeniach czy chęć spróbowania samemu. Fakt, kiedy pisałem o farbach do ceramiki nie dałem foty bo była to dopiero pierwsza próba i uznałem że nie będę zaśmiecał forum. Niedługo powtórzę próbę i zamieszczę foty. Liczę że Albert podejmie wyzwanie i pochwali się swoimi doświadczeniami z farbami do fusingu.

A że jestem wrednie dociekliwy, pytam kiedy chcę coś wiedzieć i nie potrafię słodko ćwierkać nad postami które nie mają żadnej merytorycznej treści? Wiem, nie zawsze mi się to w sobie podoba, często nie udaje mi się opanować i robi się kwas, ale dzięki temu mogę (ja i inni czytający) przynajmniej zweryfikować kto z forumowiczów jest rzetelnym źródłem informacji a kto "poetą". A zarejestrowałem się tu aby wymieniać się doświadczeniem. Prawdziwym, nie wyimaginowanym.

Jeśli Albert czuję się urażony moimi postami może udowodnić że nie mam racji. Wtedy go przeproszę bo nie mam problemu z przyznawaniem się do błędów i ponoszenia odpowiedzialności. Jest świetnym witrażystą i podobają mi się jego prace, ale mam wrażenie że próbuje błyszczeć w tematach o których ma bardzo powierzchowne pojęcie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO